Има живот со ХИВ

Како да знам дали имам ХИВ?

Па, моите соседи во зградата знаат, повеќето од нив, дека сум ХИВ позитивен. Сето ова, ова откритие, започна денот кога прифатив прекрасна покана од Астрид Фоntenelle за една од многуте програми што ги направи во нејзиниот живот и, ако сакате да знаете, јас ја сакав, сакав и сакав Астрид. Непарна фигура.

Како да знам дали имам ХИВ? Што да направам за да знам дали имам ХИВ?

Ова прашање го најдов во еден од првите извештаи за пристап до мојот блог, кога сè уште беше веб-страница, септември 2000 година, на серверите на Мрежа на Браслинк. Како личност која веќе знаеше дека е ХИВ позитивна, на прашањето гледав како на некој начин глупо. Но, овој впечаток не траеше ниту една минута.

Сфатив дека се мачат тие зборови, иако тоа беше 2000 година и, да, веќе постоеше разумен третман, кој донесе милиони од нас овде, во 20-тите години на XNUMX-от век, тоа прашање покажа широк мрак, скоро „средно доба „За јавното здравство во кое живеевме во врска со ХИВ и, да се разбереме, оваа мала работа, би рекла многу малку, се смени!

Сè за сексуалното и репродуктивното здравје беше и сè уште е табу и е толку комплицирано што, мора да напишеме, сè уште ќе биде табу долго. И, верувам, ризикот е да биде така засекогаш и засекогаш! Илустрирање. Ако меморијата ме служи правилно ... Мислам дека беше околу 1991 година. Бев во посета на куќата на мојот покоен татко и гледавме многу тежок филм, кој вклучува пукнатина, други лекови и деградација на човекот.
Мојата сестра по здружение го гледаше филмот со нас, кога во една дантеска сцена, зависник излезе со оваа реплика кај дилерот:
- „Јас ти го цицам курот за камен“! - Дилерот на дрога пукаше во главата на зависникот и, видете како изгледа сега моето сиромашно срце, за потсетување дека имам ќерка која е токму тоа: јазол.
Па, реакцијата на татко ми на сцената, со присуство на сестра ми, беше толку застрашувачка што помислив:
- „Добро, фу ***, тој ќе ме застрела“!

Јорган Синиот Шенил

Сексуалноста Како табу. Јас не разбирам. Тато и мама, старата Соуза и Дона Хелена, направија Wallид на срамот со постелнината со кренили кога имав шест години и имаше само еден кревет
Como Saber Se tenho HIV?, Blog Soropositivo.Org
Момци видов!
Не работеше. Во подоцнежниот разговор му реков:
- „А ти мислиш дека таа, на шеснаесет години, не знае што е тоа? И дали веруваш дека постои многу далечна можност што таа никогаш не ја направила? И, ако го стори тоа, тоа не е нешто што го прави, гест на наклоност, страст или loveубов, нејзин, на кого ќе го стори тоа или, од друга линија, чин на нејзината лична страст, заеднички и својствен на сите која било човечка личност која се изразува сексуално?
Receber um diagóstico positivo e dizer, de si para si, meu deus, tenho HIV, pode ser um gancho de esquerda também
Постојат двајца боксери (стара школа) каде едниот удира во левата кука на противникот.

Куката е удар што ќе го зададете, кој е поразителен ако го погодите, затоа што раката ви се помести, од дното нагоре, достигнувајќи ја брадата на противникот со целата своја мускулна моќ. Коската што е на ова место оди од таму, од брадата, до цервикалниот 'рбет, од двете страни.

Кога ќе го земе ударот, ја прави оваа коска да работи како стегач и, да речеме, дава „стегач“ на цервикалниот 'рбет и, привремено, борецот губи дел од видот, контролата на нозете и рацете, кои паѓаат, помислете на човек во голем пад и безобирно уривање.

На кратко, момчето е ранливо на бура од удари (јас веќе имав таков ќотек) и не ти останува ништо друго освен да се молиш да паднеш наскоро, да видиш дали момчето не погоди паднат противник. Јас не би погодил. Но

Дечкото што ме претепа навистина ми се налути, затоа што му ја искинав белата кошула и паднат диџеј, го шутнав диџеј. Јас зедов моливи тоа утро и не знам ни како заврши.

Па, се сеќавам на отеченото лице со денови и денови

Дечки, веќе не можам да си дозволам да плаќам фотографии по цена од 1,00 долари.

Секој што сака да помогне, отвора сметка на depositphotos.com и ме известува, откако ќе ја отстрани самата кредитна картичка за да нема автоматско обновување и да ми даде најава и лозинка.

Ако купите десет фотографии, еднаш, ќе потрошите 10,00 УСД, нешто околу 65,00 УСД и ќе ви помогнавте многу во мојата работа, во неговото разубавување.

Но, погледнете, не очекувајте, со тоа, ништо друго освен моја вечна благодарност и, ако сакате, повикување на вашето име или блог.

Купете фотографии за блогот. Всушност, ништо, апсолутно ништо, не го искренува мојот премин низ вашиот кревет, уверете се во тоа. Обидувајќи го ова ќе ме натера да ве мразам. Ништо како искреност, нели?

И, за три секунди и четириесет и деветстотини стотинки, помислував, како шега, да го прашам дали тој, бам, бам, бам, никогаш не цицал пенис. Ја замислив левата кука што ќе ја носам на брадата и, се разбира, воздржав! 😉

Веб-страницата што ја одржував се разликуваше од таа што ја имам сега, многу потешко е да се ажурира таа, една страница трошеше цела недела за да се создаде и, денес, тоа е повеќе или помалку иста работа, сепак, резултатот од создавањето е многу подобар и , затоа, некако, одговорот што го објавив прашањето беше изгубен на мојата веб-страница и повторно го објавувам овде. Одговорот на ова вознемирувачко прашање:

Како да знам дали имам ХИВ?

Што да очекувате кога правите тест за ХИВ

Тестот се користи за да се утврди дали сте биле заразени со вирус на хумана имунодефициенција (ХИВ). Иако тестот најчесто се изведува со примерок од крв или плунка, понов тест базиран на урина беше одобрен за употреба во САД во 2015 година.

Иако опциите за тестирање на локацијата на услугата и дома се исклучително точни ако се користат правилно, тие можат да вратат лажен негативен резултат ако тестирате веднаш по изложеноста. Да, да и да, треба да почекате имунолошкиот прозорец е 30 дена и период, добро Пандиња (простете, ве молам, засрамен сум)

Цел на тестирање за ХИВ

Се проценува дека повеќе од триесет милиони луѓе живеат со ХИВ во светот и циничните изговори не ме интересираат. Одете, дознајте дали не се сеќавате на лично страдање и почитувајте ги овие триесет милиони семејства. Нема да ти дадам пауза од ова. Во 2018 година, 38.686 возрасни биле заразени со вирусот. Во Африка има безброј семејства чиј „шеф“ е седумгодишно момче, исто така заразено, подготвувајќи се да и го предаде жезолот на неговата сестра на пет деца. ИЗВИНИ Ебате!

Никој, никој, не може да биде принуден да тестира за ХИВ, но апсолутно е потребно да ја донесете оваа одлука и да бидете тестирани. Во Бразил, за бремени жени, тоа е задолжително и ако лекарот што се грижи за вашата пренатална нега не го побара тоа, ова може да спречи вашето бебе да се роди серопозитивно.

Кој да тестира и еуфемизмите


Тестирање на секои три до шест месеци може да се препорача за луѓе со висок ризик од инфекција, вклучувајќи:

  • Сексуално активни геј или бисексуални мажи
  • Корисници на дрога со инјектирање
  • Луѓе кои разменуваат секс за пари
  • Секој кој се впушта во секс со висок ризик, вклучително и секс без кондоми или секс со повеќе партнери
  • ХИВ-тест може да се направи и откако едно лице ќе стане свесно за ХИВ-статусот на партнерот и за време на медицинска проценка по сексуален напад.


Видови и што оценуваат


Постојат индиректни и директни методи за откривање на ХИВ. Индиректните методи не откриваат вирус, туку протеини, наречени антитела, кои се произведени од имунитетниот систем како одговор на вирусот. Директните методи за тестирање откриваат антигени (протеини на површината на вирусот) или РНК (генетски материјал на ретровирусот).


Постојат неколку опции за тестирање, кои се разликуваат по брзина, точност и лесна употреба:
Брзото тестирање на лице место може да обезбеди прелиминарни резултати за околу 20 минути. Ова може да бара капка крв од прстот, орален брис од непцата или примерок од урина. Од нив, префериран метод е тестот за комбиниран антиген со антитела ХИВ (Ag / Ab) базиран на крв.

Тестовите можат да бараат антитела (антигени)


Стандардни тестови за нега се лабораториски тестови кои откриваат само анти-ХИВ антитела. Исто така познат како ХИВ ЕЛИСА, тестот бара примерок од крв. Резултатите обично се враќаат во рок од пет до 10 работни дена. Тестот се користи поретко денес и во голема мера е заменет со комбинација на тест за ХИВ Аг / Аб.
Брзите домашни тестови се за антитела базирани на плунка кои можат да се купат преку Интернет или во многу малопродажни аптеки. Иако е помалку точен од тестот за точка на нега, тестот нуди приватност и може да обезбеди резултати за околу 20 минути


Комплети за собирање дома може да се купат и преку Интернет. Овој тест за антитела бара капка крв ставена на тест-картичка, која ја испраќате во лабораторија преку експресна пошта. Потоа, резултатите можете да ги добиете преку телефон или преку Интернет во рок од еден работен ден по доставата на примерокот.
Тестовите на нуклеинска киселина (НАТ) се тестови засновани на крв кои откриваат ХИВ РНК.

 

Иако е скап, NAT може да открие ХИВ порано од другите форми на тестирање и може да биде соодветен ако неодамна сте имале изложеност на висок ризик или имате акутни симптоми на рана инфекција. NAT се користи и за преглед на донирана крв или за тестирање на новороденчиња со сомневање за ХИВ. Резултатите обично се враќаат во рок од неколку дена.5
За какви било позитивни резултати, наречени прелиминарни позитивни позиции, потребен е втор тест за потврда за да се обезбеди точна дијагноза. Единствен исклучок е NAT, што бара потврда.

Точност на тестот

ХИВ-тестовите се прецизни ако се користат правилно. Сепак, некои методи за тестирање се посигурни од другите. Несоодветното собирање или складирање на примероци исто така може да ја наруши точноста на тестот.

Општо земено, тестовите за точки на нега се попрецизни од домашните тестови (делумно се должат на грешка на домашните корисници), додека тестовите на крвта имаат поголема точност од тестовите за плунка или урина (поради концентрации највисоко ниво на ХИВ во крвта).

Клиниките во Соединетите држави известуваат за 98,5% стапка на точност при употреба на тест за антитела и 99,9% за точност кога се комбинираат со тест за потврда. Ова се претвора во лажно-позитивен резултат за секои 250.000 тестови. Тестовите од најновата генерација ветуваат уште подобри резултати.

Обидете се да се тестирате во време кога сте здрави. Дури и грипот може да предизвика проблеми

Одредени болести, исто така, можат да предизвикаат лажен позитивен резултат од тестот, што значи дека тестот е позитивен за ХИВ, додека лицето навистина не е заразено. Болести кои можат да предизвикаат лажна позитива вклучуваат сифилис, лупус и Лајмска болест. Потврдните тестови скоро секогаш ќе ги елиминираат овие неточни наоди.

Ризици и контраиндикации

Нема контраиндикации за тестирање за ХИВ и има малку ризици. Доколку е потребно собирање крв, може да почувствувате болка, оток и модринки на местото на инјектирање. Исто така, можна е вртоглавица и инфекција.


Ако се плашите од игли или се плашите од крв, однапред известете ја медицинската сестра или флеботомистот. Може да бидат достапни и други опции за тестирање. Покрај тоа, ако имате хемофилија или земате антикоагуланси, игла за пеперутка може да се користи за да се намали ризикот од крварење.


Пред тестот


Тестирањето за ХИВ не бара подготовка над вашата подготвеност да бидете тестирани. Постот не е неопходен, не е потребна никаква подготовка, освен емоционална подготовка.

Еве ќе постигнам нешто. Бето волпе ја извршуваше работата да разговара со луѓе кои бараат поддршка преку Whats App, и му благодарам на Бога што толку многу му се допаѓа да го прави ова што го прави доброволно. Пред некој ден му пријде едно лице, од Минас Гераис, кој го полагаше тестот во приватна лабораторија, што некои „професионалци и здравствени работници силно го препорачуваат“, а младиот човек едноставно го „спаси“ резултатот преку Интернет и без присуство на само жива душа покрај тебе прочита, во твоите резултати?

ХИВ: РЕАГЕНТ

Ова, за мене, е нешто од луди или неодговорни луѓе. Тие не се луди, бидејќи ја наплаќаат вредноста на тестот и добро го полнат. Затоа, тоа е неодговорно, бидејќи е невозможно да се предвиди како едно лице ќе реагира на овој резултат. Поранешен мој шеф, измамник и сакрипанта, го доби резултатот и, без ништо подобро да го направи, го победи несреќниот човек дека јас го направив резултатот. ДЕЧКИ, ВИДИВ!

Во случајот на овој млад човек, благодарение на Бога, тој имаше присуство на ум да побара помош на Интернет и го најде овој блог и, во овој блог, Бето Волпе, многу упатен во уметноста за балансирање на седумте јадења на седум стапчиња!

Стигмата

Со тоа, ХИВ останува високо стигматизирана болест и луѓето често избегнуваат тестирање за ХИВ од страв од откривање.
Ако сте загрижени за вашата приватност, пронајдете клиника што нуди доверливи тестови (каде што вашето име се споделува само со давателот на здравствена заштита, вашата осигурителна компанија и државна агенција) или анонимни тестови (каде што вашето име се споделува без 1).


Време пред тестирање на имунолошкиот прозорец.

Времето е важен дел од тестирањето за ХИВ. Ако сте биле заразени со ХИВ, ќе има одреден временски период, наречен прозорец, имунолошки прозорец, терор и бесконечна драма на многумина! Панда, пандиња, прости ми. Во овој период додека не се формираат доволно антитела за откривање, тестот нема да даде точен резултат и, ако сте контаминирани, на крајот ќе добиете лажен негативен, неточен резултат, ќе се вратите на нормалноста на вашиот живот и, можеби, ќе се трансформирате во вектор. И ова е уште една причина зошто секогаш треба да користите кондом. Секогаш, секогаш и секогаш! 

Секогаш користете кондом


Бидејќи тестовите за ХИВ обично откриваат антитела и / или антигени, треба да почекате додека вашето тело не произведе доволно за да добиете позитивен резултат. Ако тестирате прерано, ќе добиете лажно негативно читање. Дури и со NAT, треба да почекате додека вирусот не се реплицира во откриени нивоа.
Бидејќи откриените нивоа може да варираат во зависност од индивидуата, повеќето клиники ќе ве советуваат да почекате да бидете тестирани за ХИВ по можната изложеност:
Една до три недели пред да направите НАТ
Еден месец пред да земете комбинација на тест за ХИВ Ag / Ab
Три месеци пред да направите било кој од другите тестови за ХИВ
Постапката вклучува три чекори: советување пред тест, тестирање за ХИВ и советување пост-тест. Во зависност од извршениот тест, процесот може да трае од 30 до 45 минути. Центрите за повици можат да траат многу подолго.
Локалните тестови за ХИВ се достапни во многу медицински и јавни здравствени установи. Ова вклучува болници, клиники, аптеки за малопродажба, организации засновани на заедницата за ХИВ, клиники за антенатално и семејно планирање, центри за прием на млади, места за мобилно тестирање и центри за третман на лекови и алкохол.
За да пронајдете место за тестирање во ваша близина, користете го локалниот локатор понуден од Министерството за здравство и човечки услуги на САД. Многу од страниците нудат тестови за прошетка. Другите бараат консултација.
Храна и пијалок
Нема ограничувања за храна и пијалоци за тест за ХИВ. Меѓутоа, ако користите орален тест дома, избегнувајте миење на забите или миење на устата 30 минути претходно, бидејќи тоа може да влијае на резултатите.
Што да се земе
Дури и ако сте подложени на анонимен тест, институцијата може да побара идентификација издадена од владата за да го потврди вашиот престој. Јавете се однапред за детали. Исто така, треба да проверите дали го прифаќаат вашето осигурување, дали имате план. Ако е така, понесете ја вашата картичка за осигурување.
Може да земете некого со вас доколку не сте сигурни како би реагирале на позитивна ХИВ дијагноза. Да се ​​има поддршка може да биде многу важно.

Закони за откривање на ХИВ
Без оглед на тоа дали вашиот ХИВ-тест е анонимен или доверлив, сите позитивни резултати од тестот ќе бидат пријавени до локалниот здравствен оддел, кој, што се однесува до него, ќе ги открие овие информации - без ваше име - до Министерството за здравство. Информациите не се споделуваат. со која било друга владина агенција.
Позитивен резултат може да се сподели и со докторот кој ве упатил на тестот. Не може да се сподели со кој било друг лекар или агенција без изречно писмено одобрување. Нормално, СУС исто така ќе ја добие оваа дијагноза и лекарите задолжени за грижата што ќе биде неопходна за да се грижат за вашето здравје.
Ако луѓето се обидат да ве уценуваат за да не ги откријат вашите резултати, ова е кривично дело и мора да се залагате за правда против овие луѓе. Овие се правни работи и, во моментот, овој блог нема начин како да ве води.
Побарајте социјален работник од вашиот здравствен дом и, пред сè, консултирајте се со адвокат на кој му верувате доколку сметате дека е потребно
Други размислувања
Погрешно е да се мисли дека не можете ништо да направите откако сте биле изложени на ХИВ неодамна. Ако сте имале секс без кондом, споделени игли или сте имале некоја друга форма на изложеност на висок ризик, можете да спречите инфекција со започнување на пост-изложеност на ХИВ профилакса (ПЕП) во рок од 72 часа. Ова е тема што ја поддржувам.
ПЕП вклучува 28-дневен курс на два или три антиретровирусни лекови. Општо земено, се користи од здравствени работници и во случаи на силување, стратегијата може да го намали ризикот од инфекција до 79% .6
Дознајте повеќе тука: ХИВ профилакса по експозиција - [во превод]
Што да очекувате при тестирање за ХИВ
На денот на тестот, по регистрацијата, од вас ќе биде побарано да потпишете формулар за согласност со кој ќе потврдите дека резултатите од тестот може да се споделат со релевантните агенции и поединци.
Разговарајте со административната канцеларија ако не разбирате кој било дел од образецот за согласност.
Многу веб-страници, исто така, бараат од вас да пополните прашалник за да добиете некои основни информации за вас, вклучувајќи ја вашата етничка припадност, сексуална ориентација, сексуална активност и употреба на супстанции и дали сте правеле ХИВ тест претходно. Дел од информациите ќе се користат за цели на доверливо известување; некои да помогнат во советување.
Советување
Советување пред тест се спроведува во приватна просторија со квалификуван здравствен работник. За време на советувањето, може да бидете прашани за неодамнешното изложување, доколку има, како и за вашите практики за сексуална или рекреативна употреба на лекови. Прашањата не се наменети да ве осудат или засрамат; наместо тоа, тие му помагаат на советникот подобро да го разбере неговиот личен ризик од инфекција.

Кога отидов да го направам мојот тест за потврда, токму таму, на CRT-A, веќе имав „прелиминарен резултат“ во моите раце и знаев дека ќе треба да присуствувам на предавање. Се сеќавам како размислував- Со шестотини илјади ѓаволи! Зошто, на крајот на краиштата, ми треба **** од предавање, ако е најлошото од сè што веќе го знам. Одговарајќи на прашањата на говорникот, мој читател, видов колку бев неук за сè тука и, ве молам, предавањето не трае еден час! Држете го вашиот бран, држете го шатлотот во воздухот и обрнете многу, многу внимание на предавањето. Ја научив аналогијата на возот без сопирачки по планината таму, обидувајќи се подобро да ја разберам болеста.
Потоа говорникот ќе објасни што е ХИВ и СИДА, како се изведува тестот, што е период на имунолошки прозорец и што значат реактивни (позитивни) и нереактивни (негативни) резултати.
Ја земам јадицата за да расчистам некои работи и го ставам моето искуство. Луѓето се создадени од Бога едноставни и неуки, нема штета во тоа! Но, многумина се тие што ме прашуваат што е, со збунет глас, овој реагенс!
Се чини како глупаво прашање и, би рекол да, глупо е за мене, за Мара, за вас кои сте биле најдолго тука, за здравствениот работник кој ме почитува со вашето внимание. Но, не за лицето кое, од никаде, добива реактивен резултат.
На овој 13 ноември 2020 година, завршив уште една година на конформација, серолошка свест и се сетив на целата болка, страв и хаос инсталиран во мене. Не се сомневав во резултатот.
Тестот реагираше на присуството на анти-ХИВ антитела. Но, за некои луѓе, кога ќе го добијат нереактивниот резултат, впечатокот што го имаат е дека имаат организам толку слаб што станал неспособен да реагира на какви било болести.

Имунолошки прозорец: Ако се утврди дека го земате тестот премногу рано, советникот може да побара од вас да се вратите кога тестот најверојатно ќе биде точен. Идеалот е да почекате најмалку триесет дена. По овој период, резултатот ќе биде дефинитивен во 99.9 случаи и не е можно, од статистичка гледна точка, дека низа нереактивни тестови не се во ред. Не сите симптоми во светот, совршено сумирано, можат да создадат оваа низа грешки. Го цитирам овој извадок од една статија во Ел Паис:

Ако грижата почна да ве троши, запомнете дека постои ефикасен третман и начини да се плати без оглед на приходите.
Ако не сте во состојба да се справите со ситуацијата и немате со кого да разговарате, јавете се на 24-часовната бесплатна телефонска линија за ХИВ во вашата држава за да добиете упатување до квалификуван советник во вашата област.

Толкување на резултатите
Времето потребно за да се добијат резултати може да биде различно. Многу држави бараат резултатите од тестот да бидат доставени само лично. Иако некои држави им дозволуваат на лекарите да даваат негативни резултати преку телефон, повеќето здравствени работници не се согласуваат со оваа пракса, бидејќи не дозволува соодветно советување по тест и има потенцијал да ја наруши доверливоста што сте ја тестирале не сакате да споделувате). Резултатите од тестот за ХИВ не се испраќаат по пошта.
Резултатите од тестот се толкуваат на следниов начин:
Ако прелиминарниот тест не е реактивен, вие сте ХИВ-негативни, што значи дека не сте биле заразени или тестирани пред време. Иако не ви треба дополнително тестирање (освен ако времето на вашиот тест не е оптимално), ќе бидете информирани за начините да го намалите вашиот иден ризик и дали е потребно рутинско тестирање доколку имате висок ризик од инфекција.
Ако прелиминарниот тест е реактивен, резултатот се смета за прелиминарен позитивен. За да го потврди резултатот, лабораторијата ќе користи пософистициран тест наречен тест за диференцијација на ХИВ и евентуално NAT. Ако потврдните тестови не се реактивни, можете да бидете сигурни дека имате високо ниво на доверба дека сте ХИВ-негативни.
Ако вашите прелиминарни и потврдни тестови се реактивни, вие сте ХИВ позитивни, што значи дека сте биле заразени со ХИВ. Советувањето по тест ќе се фокусира на вашите емоционални и медицински потреби.
Советување после тест секогаш се спроведува, без оглед на резултатите од тестот. Целта на советувањето е двојна: да ви помогне да разберете што значат резултатите и да ви обезбеди информации за „следното“ за да бидете безбедни и здрави.
Позитивен резултат од тест за ХИВ може да се сподели со ЦДЦ, вашата осигурителна компанија или вашиот лекар или одредени лица според правилата со кои сте се согласиле пред тестот. Ако е нарушена вашата доверливост, можете да поднесете жалба до Одделот за здравство и човечки услуги и да побарате правна штета според законите на вашата држава.
Гарнир
Кога ќе ви дијагностицираат ХИВ позитивен, ќе бидете информирани дека постојат опции за третман и системи за поддршка за да ве поврзат со медицинска нега. Може да бидете упатени и на прелистувач за нега што може да ви помогне при упатување и какви било финансиски, емоционални, семејни, правни или услуги за третман на лекови што ви требаат.
Ако се чувствувате збунето, можете да побарате да разговарате за овие работи друг ден или да го искористите времето да поставите онолку прашања колку што ви требаат. Да се ​​помириме со ХИВ дијагнозата е процес. Не чувствувајте брзање.
Меѓутоа, ако сте подготвени да продолжите и тестот е извршен на клиника или болница, може да биде побарано да направите дополнителни тестови наречени ЦД4 и вирусно оптоварување со ХИВ. Бројот на ЦД4 го мери бројот на имунолошки клетки (наречени ЦД4 Т-клетки) во крвта и помага да се воспостави силата на имунолошкиот систем. Вирусното оптоварување користи технологија слична на NAT и брои колку вируси има во микролитар (μL) крв.
Двата теста помагаат да се утврди вашата почетна состојба пред третманот и ќе се повторуваат рутински за да се процени вашиот одговор на терапијата.
Третманот со ХИВ идеално треба да се започне за време на дијагнозата. Генетски тестови може да се користат за да се идентификува кои лекови најдобро одговараат на вас. Самата терапија со лекови обично вклучува дневна доза и, ако се земе како што е пропишано, може да гарантира нормален квалитет на живот и скоро нормален животен век.
Willе имате тековни медицински проценки за да ја следите вашата состојба до крајот на животот, чиј распоред ќе го утврди вашиот лекар.
Позитивната ХИВ дијагноза не значи исто како порано. Напредокот во терапијата со ХИВ ви овозможува да живеете долг, здрав живот и никогаш да не се соочите со сериозна болест поврзана со ХИВ или СИДА.

Збор од Велвел
Добивањето на ХИВ дијагноза може да биде настан што го менува животот и обично нема начин да се знае како ќе реагирате на вестите. Без оглед на вашиот одговор, прифатете дека тоа е нормално. Некои луѓе дури можат да почувствуваат чувство на олеснување што повеќе не мора да се прашуваат за нивниот статус. Познавајќи го вашиот ХИВ статус, можете да направите информиран избор за тоа како да ги заштитите другите од инфекција, а и самите себеси од реинфекција.
Ова не значи дека живеењето со ХИВ нема свои предизвици. Ако имате проблем да се справите со ситуацијата, размислете да се придружите на група за поддршка или да побарате индивидуален совет од квалификуван терапевт.
Од друга страна, ако имате екстремна депресија или анксиозност, побарајте упат до психијатар, кој може да ви понуди лекови и терапија за да ви помогне подобро да се справите со ситуацијата

Добивајте ажурирања директно на вашиот уред бесплатно

Имаш нешто да кажеш? Кажи го!!! Овој блог, и светот, е многу подобар со пријателите!

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Овој веб-сајт користи cookies за да се подобри вашето искуство. Ќе се претпостави сте во ред со ова, но ќе може да тргнете ако сакате. прифати Прочитај повеќе

Приватност и Колачињата
ЖивотПатуваатМодаубавина