Има живот со ХИВ

„Што ако„ тестовите за ХИВ се погрешни “? ХИВ-фобија со години страв по незаштитен секс

Забелешка на уредникот: Кога ја добив мојата дијагноза, поминав низ крајно параноичен период каде што чувствував дека секој може да знае дека сум ХИВ позитивен само гледајќи во нив. Почувствував страв, срам, вина, самопонижување и мислев да, и многу, во самоубиство. Еден мој пријател, кој ми даде услуга да ја известам бившата, кој може, но не беше заразен, вели дека една секунда подоцна се покајал што зборувал, бидејќи таа се појавила во целосна параноична епидемија и било тешко да се донесе од назад кон светлината на реалноста. СИДА-та, оваа болест, има дарба да ги полуди луѓето кога ќе почувствуваат дека можеби биле допрени од неа. Никогаш не видов ниту една пријава за лице кое го примило ова сериозно, во екстремен случај, една пријателка ми рече дека нејзиниот брат има СИДА и дека таа, пред да ја потврди дијагнозата, има „надеж дека станува збор за леукемија“. И таа е психолог !!! Ми заврши денот

  Што ако тестовите за ХИВ не се во ред? Дали минувам еден ден без да го слушнам или читам ова?

Од Дејмон Л. Jacејкобс
Прашање:
Пред две години имав незаштитен рецептивен анален секс со некој чиј ХИВ статус не го познавам. Ме тестираа за три недели (со тест за четврта генерација) и беше негативен. Нешто повеќе од една година по можното изложување, добив пневмонија. Иако одговорив на антибиотици дома, се чинеше посериозно отколку што имаат обично луѓето на моја возраст (26). Значи, секако, пребарував на Гугл и откачив.
Најдов страница на Интернет на која пишуваше дека бактериската пневмонија може да биде првата клиничка манифестација на ХИВ. Значи, повторно го полагав тестот (со тест од четврта генерација) една година и девет месеци по можното изложување, и повторно, тој беше негативен.

Проблемот е во тоа што се плашам секогаш кога ќе настинам од пневмонија (затоа што читам повторна пневмонија е индикативна за ХИВ) и се прашувам:

Треба ли да направам уште еден тест? Или тест за вирусно оптоварување за да бидете сигурни?

Загрижен сум што, поради некоја причина, не произведувам антитела, туку што имам ХИВ и дека тоа не се открива со тест. (Всушност, јас, Клаудио, го велам тоа: Три теста - декларирани овде - ....)

Што ако тестовите за ХИВ се погрешни?

Јас би можел да бидам од оние луѓе кои имаат ХИВ, но никогаш не сум сероконвертиран (имуносупресиран)? Лудувам и не знам што да правам. Ве молам дајте ми го вашето мислење!

одговор 

Startе започнам со краткиот одговор тука: не сте се здобиле со ХИВ на овој состанок. Тестот од четвртата генерација спроведен во текот на три недели го потврди ова. Тестот за четвртата генерација е извршен една година и девет месеци по оваа изложеност го потврди веќе докажаното.
Не знам дали сте негативна личност која никогаш нема да се преобрати. Она што можам да ти кажам е дека е малку веројатно дека ќе се вратиш после само една изложеност на ХИВ. Дури и ако вашиот партнер живее со ХИВ и дури и ако има видливо вирусно оптоварување - и тоа се две добри прашања - вашите шанси да се заразите со ХИВ од изложеност преку рецептивен анален секс се приближно 1 на 72 (1,43%).

Ова не е нула, но е прилично ниско. 

Сероконверзии на ХИВ обично се јавуваат по повеќе изложености. 

Вашата фраза: „Значи, се разбира, барав на Google и полудев“, зборува многу за она што навистина се случува овде, и е показател за благослов и проклетство на нашата информациска ера.

Општо, мислам дека е предност што живееме во време кога информациите за раните знаци на ХИВ сероконверзија се достапни на секој што има Wi-Fi врска.

Од друга страна, може да создаде и ефективно создава динамика во која луѓето читаат за симптомите на ХИВ, а потоа ментално ги манифестираат тие симптоми.

 Тоа е соматизација, мислам ... не сум луд! Тој вели

Тоа е комплицирана игра што нашиот ум може да ја игра кога сме вознемирени, се плашиме и цело време го скенираме Интернетот. 

Сега, еве една мала приказна: Во 2011 година, еден од моите омилени пејачи, Стиви Никс, започнуваше извонредно мала турнеја во поголемите градови на САД. Таа беше здрава, силна, трезна, енергична и сакаше да игра на интимни места, каде може да се чувствува поврзано со својата публика.

Се случи нејзиниот прв нов соло албум по 10 години да биде објавен во исто време со мојот роденден, и таа да се појави во многу мал театар близу местото каде што живеев.

Би наполнил 40 години, би го купил твојот нов албум и ќе го видам во живо и одблизу, сè во истата недела!

Comeивотен живот се оствари! 

Но, Стиви никогаш не стигна во Newујорк. И зошто да не?  

Бидејќи таа година, како и повеќе од 400.000 Американци, беше погодена од пневмонија, поради што ги откажа сите датуми на својата турнеја. Пневмонијата е многу честа и брутална инфекција која годишно убива повеќе од 900.000 деца ширум светот. 

Пневмонијата не е синоним за ХИВ

Не е синоним за ХИВ и лесно се шири со неврзан контакт со плунка или слуз. - Јас, Клаудио Соуза, престанав да сметам на осмиот или деветтиот, дури и не знам повеќе. Се појави само ослободувањето за вакцинирање на лица со ХИВ против пневмонија и исчезна “

Зошто, мои сакани читатели, не го правите ова?
Знам дека некои луѓе можат да ја поврзат пневмонијата со СИДА, бидејќи многу луѓе со СИДА починаа од пневмонија кога беа изложени пред да имаме ефикасен третман за ХИВ. Но, тоа не значи дека сега има пневмонија е знак дека има сида или е ХИВ позитивен. Стиви Никс сигурно не е, како и повеќето деца кои страдаат сериозно од пневмонија секоја година.
Иако „Ф.СИДА СИДА„Не е официјална клиничка дијагноза, таа често се користи за да се опишат луѓе кои веруваат дека имаат ХИВ, иако не биле изложени и кои не веруваат во медицински тестови што се враќаат негативни за ХИВ.

Честопати терапијата и лековите можат да помогнат.

Eu Sou Uma Pessoa vivendo com HIVМое мислење е дека можете да разговарате со терапевт во вашата област. Се надевам дека ова ќе ви помогне да започнете со процесот на даваат приоритет на рационалноста пред теророт и ги стави фактите на стравовите.


Преведено на 09 септември 2019 година од Клаудио Соуза од текстот во ХИВ стравува две години по незаштитен рецептивен анален секс  Напишано од Дејмон Л. Jacејкобс, Специјалист за LMFT на 11 јуни 2019 година


Добивајте ажурирања директно на вашиот уред бесплатно

Имаш нешто да кажеш? Кажи го!!! Овој блог, и светот, е многу подобар со пријателите!

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Овој веб-сајт користи cookies за да се подобри вашето искуство. Ќе се претпостави сте во ред со ова, но ќе може да тргнете ако сакате. прифати Прочитај повеќе

Приватност и Колачињата