Има живот со ХИВ

Моите публикации во Seropositive.Org се затворени овде.

Јас сум диџеј (ова ќе го видиме подоцна) и ИТ професионалец, кој работи во оваа област од 1996 година. Тоа беше начинот на кој успеав да се обидам повторно да влезам на пазарот на труд откако ми беше дијагностицирана позитивна за ХИВ. Зошто повторно да ме вметнете? Па, 33% од бразилската работна сила одбива да работи заедно со лице кое живее со ХИВ. Велат, веднаш до „таква личност“. Читањето е верување:   https://wp.me/p5jmXx-uGr

Иако научив многу за одржување, градење и конфигурирање Windows компјутери, тоа не ми гарантира постојаност на пазарот на труд.

Во 1997 година ја запознав Мара.

Првично пријател.

Потоа флертување.

Подоцна, жената на мојот живот!

Таа ми предложи, кон крајот на 1998 година, да научам како да правам веб -страници. Во тоа време тоа беше добра, одлична идеја, всушност, можев да живеам одлично професионално време, и покрај некои луѓе и компании, кои никогаш не мораа да напишат функција во PHP или ASP, па дури и да не развијат цела база на податоци во MYSQL, честопати промашуваа со фактите кога го почитуваа својот дел во договорот.

Во 1999 година започнав да учам HTML. Мојата цел беше да работам со креирање и одржување веб -страници. Блогот не беше ни концепт. За време на школувањето, развив веб -страница, Soropositive.Org. Денес, блог.

Encerram-se aqui minhas publicaçõs em Soropositivo.Org, Blog Soropositivo.Org Со оваа страница, добив поддршка, 18 месеци, од социјалните претприемачи Ашока, во желбата за основање на НВО која ќе работи на вклучување на луѓе на пазарот на трудот. Беше 2002 година и додека помошта беше обилна, луѓето и пазарите не беа отворени за идејата за создавање сектори или вработување луѓе кои живеат со ХИВ во нивните редови. Тие не се претежно отворени денес, четириесет години по откривањето на епидемијата, на пат кон третата декада на XNUMX век, што е со тие денови? На овој начин, јас не успеав во извршувањето на проектот, особено фактот дека се трудев колку што можев и колку што можев.

 

Блогот доби награди. Меѓу многумина, го истакнувам Топ -блог 2013/2014, во категоријата Здравје, „блог“, од академското жири. Покрај мојата работа, единствената што ја доби оваа награда беше „Solidariedaids“, од Пауло Giакомини, активист во виртуелниот и реалниот свет, со многу повеќе искуство и достигнувања од мене. Чест е да се биде со него на ова ниво. И најголемата чест е да се знае дека само тој, и јас, го постигнавме ова. За жал, Пауло, многу зафатен, мораше да го остави „блогот“ настрана. Пердув. Сепак, ова го остава Soropositivo.Org како единствен блог, „с online уште онлајн“ со оваа разлика и со таква долговечност.

Препознавање ТАЗ

 

Во 2013 година беше наградено со Најдобар блог во категоријата Здравје од страна на Академското жири.

Веб -страницата е преведена на 103 јазици од 2012 година, во партнерство со Gtranslate.

Со објавени околу 630 страници и над 4000 архивирани, не се плашам да кажам дека ова е далеку најголемата база на податоци за историјата на ХИВ/СИДА, студии и истражувања на бразилски португалски во рацете на физичко лице.

Можеби дури и од правно лице. Со исклучок на ЕСПМ која, преку лицето на Марија Елизабета Антониоли Тој ме покани на интервју во кое, повторувам, го имав најдобриот третман што сум го добил во животот, како испитаник, рамо до рамо со времето кога бев интервјуиран од Астрид Фонтанел. Срамота е да го немате видеото од ова интервју.

Tentar saber se tem HIV com Base em sintomas
Овие луѓе беа прекрасни за мене. Тие ме третираа достоинствено и не се уредуваше слог, дури и ако беше слабо изразен.

Сега ги затворам публикациите. Не го затворам „блогот“, ги затворам публикациите, затоа што верувам дека, барем во текот на оваа година од 2021 година, вестите (вестите) што треба да ги објавам се (се) ефективна вакцина против ХИВ и лек не е глупаво и како ризично од ХИВ инфекција, или СИДА, како онаа што го излечи Тим Браун. Исклучително ризичен процес во кој еден од секои пет луѓе што се обидуваат, всушност успева да преживее и, колку што сум следел, никој не го поминал и не живеел доволно долго за да го докаже лекот.

На Анонимни

Им благодарам на луѓето кои, дури и без големи можности, ми помогнаа да ги решам економските проблеми во „господарот“ за одржување на „блогот“.

И, особено, на две компании.

A Браслинк, во кој беше сместен „блогот“ од 1 август 2000 година, што ја овозможи страницата до 2005 година.

И на Automattic и WordPress.com, кои го чуваа „блогот“, бесплатно помеѓу 2013 и 2020 година, во најдобар план, со најдобра поддршка што сум ја добил со скоро неверојатен 100% UpTime! Да, блогот Soropositive.Org никогаш не бил „без мрежа“ додека бил на серверите на овие компании поради грешки или проблеми во серверите.

 

До Бето Волпе

Волпе. Вашата помош во одредени точки на патот не помогна во одржувањето на блогот. Помошта, ваша, дојде кога влегов во „Салинха до УОЛ“, верувам во 1996 година. Не сум сигурен. Сепак, сигурен сум, често вашите добри духови ги хранеа моите, кога моите исчезнаа од глад, сомнеж, страв и осаменост, без пријатели, бидејќи не секој, не секогаш.

Беатриз Пачеко

Encerram-se aqui minhas publicaçõs em Soropositivo.Org, Blog Soropositivo.Org

 

Да сакаш:

Означи:

 

За идејата, за поддршката, за советите, за с everything, во областа на работата на овој „блог“.

 

Encerram-se aqui minhas publicaçõs em Soropositivo.Org, Blog Soropositivo.Org

на пријател

Тонињо (Реквистација во темпото), благодарам за скоро ужасните критики што ми ги упати. Неговата рака е во трофејот од 2013 година, како и во многу други работи од 1982 година, без сомнение.

Како и да е, ова се два многу важни столба во оваа работа и, сигурен сум, луѓето што не се спомнати ја знаат мојата благодарност, исто како што знам дека не сакаат да бидат споменати.

 

Започнувам уште еден „блог“, друга работа, многу повеќе лична и многу помалку поврзана со мојот ХИВ статус за неколку недели и веќе го започнав патот кон остварување на сонот, моето враќање на командата на подиумите за танцување.

 

Јас не сум диџеј. Јас сум аниматор и ве чекам, сите вие, во некој звучен штанд, откако ќе заврши ова лудило, СОВИД-19.

 

Ми треба опрема, ми требаат многу работи. Не е ништо што не можам да го постигнам за две години, имајќи предвид дека, дваесет и една година, бев во можност да го создадам овој Блог и да ја оставам оваа сигурност обележана на Интернет:

 

„Има живот со ХИВ“, а еластичноста е секојдневна конструкција.


Добивајте ажурирања директно на вашиот уред бесплатно

Имаш нешто да кажеш? Кажи го!!! Овој блог, и светот, е многу подобар со пријателите!

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Овој веб-сајт користи cookies за да се подобри вашето искуство. Ќе се претпостави сте во ред со ова, но ќе може да тргнете ако сакате. прифати Прочитај повеќе

Приватност и Колачињата