Има живот со ХИВ

погледнете! Има живот со ХИВ

ХИВ инфекција! Како да се избегне тоа?

Infecção por HIVХИВ инфекција. Тоа е дел од мојата дневна рутина скоро 25 години. Преку What's App присуствував на луѓе кои среде сомневања и стравови имаа помалку од 20 години живот! Ова треба да ви послужи вас, кои ме читате сега, како пар светилници, каде да водите! Но, кога станува збор за ХИВ инфекција.

Само за да се регистрирам, веднаш на почетокот, имав тажна мисија да предупредам ризичен контакт за мојата серологија. И тоа беше многу, многу тешко, бидејќи тој беше личност на која, верував, ја сакав. Излетав со одлична пријателка, која некогаш беше мој менаџер и размислуваше да ја земе оваа мисија за себе! И се плашев. Но, се сеќавам како ја слушнав како вели:

Оваа работа, a ХИВ инфекција, се чини дека ги откачува луѓето!

И, всушност, тоа навистина ги предизвикува. Ставам видео пред почетокот на самиот напис за да служи како предупредување. Трае нешто повеќе од една минута. И вреди злато!

Како можам да спречам ХИВ инфекција?

Повеќе од 1 од 5 млади возрасни на возраст од 18 до 30 години се загрижени за ризикот од заразување со ХИВ. Можеби сте особено загрижени ако неодамна сте имале секс без заштита со некој што бил позитивен на ХИВ.

Понекогаш опасноста не е толку голема како што изгледа. Aена која има незаштитен вагинален секс со ХИВ-позитивен маж, на пример, има само 8 од 10.000 XNUMX шанси за секоја средба. Но, ако има секс без заштита, нејзините шанси се многу поголеми. Други работи како споделување на игли исто така ја зголемуваат опасноста. Но, ако испиете голтка од иста чаша како и некој што има ХИВ, нема ризик.

Еве што треба да знаете за да се заштитите:

Не грижете се за случајни контакти

Ако знаете или живеете со некој со ХИВ, не мора да се грижите за добивање на вирус преку секојдневен контакт. 

Можете да ги прегрнете, да се ракувате, да користите иста бања, да пиете од иста чаша или дури и да ги бакнувате на уста без да се грижите.

 Додека ХИВ се шири низ крвта и телесните течности како сперма, тоа не се случува со плунка. Вие исто така не можете да добиете ХИВ ако јадете оброк од некој што е ХИВ позитивен. 

Киселини во стомакот

Дури и ако мали количини на ХИВ-инфицирана крв влегле во храната, вирусот не може да преживее долго време надвор од телото и неговата киселина во стомакот би го уништила. 

Се сеќавам дека еден пријател прашуваше лекар зошто, на крајот на краиштата, да не се создаваат лекови базирани на овие стомачни киселини. Сфати што мислеше. Му давам дополнително простување затоа што, за волја на вистината, единствениот пат кога видов дека оваа фигура плаче беше, добро, кратко време откако ја открив мојата серологија ...

Најдобро е да не ја делите истата четка за заби или да јадете храна што веќе ја изџвакал некој со ХИВ. Иако е многу ретка, има извештаи за инфекција и во двата случаи. Ова е затоа што ако има крв во устата на заразеното лице, може да влезе во вашата ако имате отворена рана.

Имајќи безбеден секс

Користењето кондоми е, без сомнение или најоддалеченото сомневање, најдобриот начин да се спречи ХИВ, бидејќи вирусот не може да помине низ бариерата. Но, мора да ги користите правилно секој пат кога имате секс. 

Латекс кондомите нудат, нудат и секогаш ќе понудат најдобра заштита. Ако сте алергични на нив, користете полиуретан (пластика) или полиизопрен (синтетичка гума) или.

 Држете се подалеку од кондоми со природна мембрана како јагнешка кожа. Ова беше фалус, и природно ништовен ресурс што го користеше Казанова и, добро, неговите потомци ... Тоа е затоа што тие, кондоми од јагнешка кожа, имаат мали дупки, невидливи со голо око и не можат да го блокираат ХИВ.

Не користете вазелин од нафта. Ова може да ја олесни инфекцијата со ХИВ

Користете лубрикант или силикон на база на вода за да ја намалите можноста за пукање на кондом за време на сексот. Не користете масла засновани на масло, како што се вазелин или минерали или масла за масажа. Тие сигурно ќе го ослабнат кондомот и ќе ја зголемат веројатноста за негово кршење.

Вие не веројатно страдате од ХИВ инфекција заради тоа орален секс (но ризикот постои) => се отвора во друг таб <= со вашиот партнер, освен ако имате отворена рана во устата, како што се чир или непца што крвари. 

Но, за да бидете безбедни, замолете го вашиот партнер да употреби презерватив или забна брана - тенка, квадратна парче латекс или силикон што се става над вулвата или анусот на вашиот партнер кога имате орален секс.

Држете се настрана од лекови за инјекции 

Вие сте изложени на висок ризик за ХИВ ако споделувате игли или шприцеви со други. Најбезбедно нешто што треба да направите е да не делите игли. Користете само нови, стерилни игли. 

Некои аптеки ги продаваат без рецепт. Ако не можете да набавите нови игли, ставете ја употребата настрана, бидејќи има неизмерни шанси да добиете ХИВ инфекција преку нив. 

Иако инјектираната илегална дрога е најопасна, секој вид рекреативна употреба може да го зголеми ризикот. 

Тоа е затоа што тие ги намалуваат вашите инхибиции и ја зголемуваат веројатноста да имате секс без заштита. 

Ова ги зголемува вашите шанси да добиете ХИВ. Ако користите дрога, секогаш користете кондоми.

Заштитете се со PrEP Но, не се откажувајте од кондомот

Можеби сте во ситуација што ја зголемува веројатноста за добивање ХИВ. Може да споделувате игли или да имате врска со некој кој е ХИВ позитивен. Ако вашиот партнер пие лекови против ХИВ и има незабележлив вирус, тешко дека ќе ви го пренесе на вас. За жал, тоа може да се случи.

Јас, Клаудио соуза, имав многу несогласувања во текот на мојот живот. Имаше време кога не ја запознав Мара и, со секое ново „заведување“, имаше драма.

Треба да кажам

Но, ова е мое.

Интимен форум!

И, видете, може да бидете изложени на ризик ако не ги земаат вашите лекови постојано или не знаат какво е нивното вирусно оптоварување. 

41! Тоа е тоа? Сè уште не знаеме

Вирусно оптоварување: Пред некој ден полагав испит и реков „41“. Границата за откривање е 40! Што има? До денот на резултатот, јас бев преполн со верување дека не може да се открие. И јас не бев. Да се ​​осмелев (судбина на авантуристот е да свртам графити на врата од бања). можеби имав заразено некого, а потоа оваа личност, секако луда личност како мене, не би се грижела за кондомот, а потоа уште две, и така тие би биле заразени две нови лица. Ова напредува геометриски!

PrEP не е чудо решение за да се избегне инфекција со ХИВ

Може да се заштитите со земање пилула секој ден за да спречите инфекција. Се нарекува профилакса пред-изложеност или PrEP. Пилулата содржи два лека. Овие се антиретровирусни, што значи дека не дозволуваат вирусот да се шири низ вашето тело.

Ако имате незаштитен секс со некој кој е ХИВ позитивен, вашата шанса да се заразите со ХИВ се намалува за околу 99% ако земате PrEP дневно. Не работи толку добро ако инјектирате дрога, но сепак ги намалува шансите за најмалку 74%. За да работи толку добро, треба да го земате секој ден. 

Друг лек неодамна беше одобрен за PrEP. Но, не се препорачува за жени кои имаат рецептивен вагинален секс. 

Ако сакате да користите PrEP, користете го. Како втор слој против ХИВ инфекција

Ако сакате да земете PrEP, разговарајте со вашиот лекар. Прво ќе треба да направите ХИВ тест за да бидете сигурни дека сè уште немате вирус. Takingе треба да правите тестови на секои 3 месеци додека го земате овој лек. Многу здравствени планови го покриваат ова. Ако не сте осигурани, вашиот лекар може да ви помогне да пронајдете план за помош на лекови.

Во превод на Клаудио Соуза од оригиналот во Како можете да спречите инфекција со ХИВ?

Медицинска референца WebMD

Прегледано од д-р atонатан Е. Каплан на 22 ноември 2019 година

Извори

© 2019 ВебМД, ДОО. Сите права се задржани.

 

 

 

https://www.webmd.com/hiv-aids/hiv-risk-19/understanding-aids-hiv-prevention?ecd=wnl_gdh_120419&ctr=wnl-gdh-120419_nsl-ftn_3&mb=sd6XRr%2fcDtOx31u8yfqutpAyWFWqf9PL2TwW1k7SlZI%3d

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Разговарајте со Клаудио Соуза