Има живот со ХИВ

Марсија: ТАРВ пристигна доцна

Тарв пристигна, но Марсија веќе се бореше премногу мемории-постума-де-град-куба

Марсија веќе претрпе премногу, зеде премногу гризе, плачеше премногу И јас за среќа, ја насмеав малку. Но, на крајот, таа беше помалку сакана.

И само од момци како мене, на патот.

Толку многу што јас, пацото, сфатив само дека ја сакав ден по ...

Ден откако таа замина

ТАРВ пристигна доцна за Марсија, во Меморијан

A TARVchegou tarde para muitodos
Доцна или не, дали знаевте!

Иако веќе не бев жител на куќата за поддршка и, бидејќи не можев да најдам работа, се пријавив доброволно во ЦРТ-А и во придружната куќа, грижејќи се за една тажно ослабена личност, Валдир, која ме научи многу на понизност, бидејќи, иако сум маж, неговиот пенис требаше да се исчисти и немаше лице да одам да повикам медицинска сестра затоа што „не ме фаќаат“

Како ова, Им помагав на луѓето и добивав два оброка дневно, еден во ЦРТ-А и еден во куќата за поддршка, каде што одбив да живеам во тој пекол. Ова, на некој начин, може да изгледа како цинизам, па дури и лицемерие. Но, лицето со СИДА, без лекови, без домување, без да може да се храни, секогаш ќе го смета овој закон за легален. Особено во мрачното сценарио од 90-тите!

АРТ пристигна доцна, во втората половина на 90-тите години на XNUMX век

Потоа дојде коктелот, АРТ, и заедно со него, штотуку беше имплементиран она што го нареков „крај на првиот бран“ (тројната терапија - т.н. коктел) и сè уште имаше многу луѓе во лоша здравствена состојба не беше тешко да се најде што да се прави.

ТАРВ исто така пристигна доцна за Валдир

Иако не бев дел од целната публика, сепак добив место Куќа за поддршка на Бренда Ли, мојот поранешен менаџер, Елизабете.

Валдир, кој почина околу 65 дена подоцна, жртва на нешто што се појави на уверението за смрт како милијарна туберкулоза.

Ми рекоа дека туберкулозата се шири низ целото тело.

Еден ден се возбудувам и ја раскажувам оваа друга приказна. Умре од сиромаштија Валдир.

Се возбудив и ја избројав врската веднаш до неа! АРТ може да направи малку за него!

Со текот на времето, долго време научив дека сè, дури и со АРТ, е како што Бог посакува!

Но, не е приказната на Валдир што дојдов да ја раскажам тука, на оваа страница.

Тоа е мојата приказна со Марсија, кого имав задоволство да го познавам додека го придружував Валдир.

„Породување“ на Валдир, веќе во сезоната на антиретровирусна терапија

Откако го „испорачав“ Валдир за да може да ја добие неговата грижа, која беше безброј и го земаше цел ден, слободно се вратив дома и дојдов да го земам само доцна попладне.

Пребарувајте овде е да се стави во инвалидска количка и да се однесе до брзата помош.

Тоа беше од куќата за поддршка, позната како папа сите ().

Но, тој претпочиташе да остане во болница, да шета низ ходниците, да влегува во секоја соба, да разговара со луѓе и да има шанса да предаде чаша вода на заборавена личност.

И, понекогаш, да нахранам нечиј дух со некаква надеж дека не сум ја имал. И покрај постоењето на АРТ во тоа време, мојата општа состојба не беше најдобра.

Бев многу подобар од многумина, безброј !!!

И, како што можете да видите, многу погрешив во врска со АРТ.

Јас мислам Дадов толку многу надеж што завршив и да се убедам.

Така, ги запознав Лиа, Една, Педро, Анџела (19-годишна хемофилна), неколку други (како девојчето што имаше токсо и со компликации, живееше свесно и во фетална положба, зависно од сите за сè цело време); меѓу овие други, Марсија, која ми носи солзи, дури и сега, по толку време.

Стравот од знаење

Таа се заразила со ХИВ од нејзиниот сопруг и била изненадена од позитивната дијагноза за ХИВ поради голем број опортунистички инфекции кои го нападнале и го убиле нејзиниот сопруг во период од 5 месеци.

По ѓаволите, Амарилис таа беше жртва, а исто беше и нејзиниот сопруг! Времето помеѓу зараза и капацитет на пренесување е нула!

Таа исто така не беше кул (секогаш се прашувам како некое лице почнува да се разболува од ова или она и никој не се мачи да направи подетален преглед.

И, исто така, прашувам како лицето не сфаќа дека нешто не е во ред и го остава тоа да оди до крај.

Тоа мора да биде страв од знаење, затоа што тестот отсекогаш бил сигурен!

Но, кога ја запознав, таа беше подобра, таа веќе започна повторно да оди, како шокирана шепа (секогаш тоа и го велев, се насмевна ...), и беше полна со надежи.

Не беше како Ултрагас, секој втор ден, ултрагаси пред портата

Но, морав да бидам таму секој ден и да примам интравенски лекови; каснувањата ја мачеа, немаше повеќе вена што можеше да се најде без претрес од 30, 50 минути… и таа плачеше гледајќи ја иглата (мислам дека тоа ја влоши ситуацијата на нејзините вени уште полошо) 8:XNUMX наутро да се обидам да помогнам (ја прегрнав и постојано зборував срање во увото, таа пееше влакнеста коса на триесет и седумгодишното девојче и се смееше како дете. не сакаат да умрат од „волја“ СИДА"

И таа „беше отпуштена“

Ова траеше околу 2 месеци и таа беше отпуштена.
Месеци подоцна, веќе бев надвор од куќата за поддршка, влегов во ЦРТА за да се грижам и се спуштив на 8-ката покрај скалите, минувајќи низ секоја од собите и завршив со Марсија, која спиеше, со отворени очи, многу разочарана. Толку разочаран што се исплашив. Таа исто така ја зачуди ненадејното доаѓање на една личност и се разбуди.

Замор… .. го знам тоа

Немаше многу што да се каже. Не верував во ништо друго… и таа ми рече вака:

Клаудио, Уморен сум, не сакам да живеам повеќе.

Дури и без надеж, ја искарав и и реков да живее, да се бори, да не попушта сега кога беше толку близу (отколку?!), Да продолжи само уште еден ден.

Останав со неа колку што можев, но морав да заминам, тоа беше петок и животот ме повикуваше таму, барајќи обврски и обврски

Последен поглед

Кога заминав таа ме прегрна и ми рече:

Ви благодариме за сè Клаудио.

Плачев (како што сега плачам) и немав зборови ... Последен пат ја видов жива, на Земјата ... Почина дома, со своето семејство, кое се чувствуваше неизмерно олеснето (...).

Тоа е нормална приказна, заедничка за секоја болница на овој свет. Само еден детал во оваа приказна ми кажува:

Во понеделникот наутро, трчав во болницата, сè уште не ја знаев нејзината дестинација и сакав информации.

Фрижидерот

Тогаш Дона Тереза, главна медицинска сестра во дневната болница, 55-годишна дама, со сива коса, среќни очи (лик на баба) ми рече дека починала.

Пред моето изненадување и тага, таа рече:

Зошто си ваков? Знаете, вие луѓето со ХИВ и луѓето кои живеат со СИДА секогаш завршувате вака ...

За секунда требаше да го фрлам од четвртиот кат, но си го дадов на себе ...

Никогаш повеќе не разговарав со неа. Денес здрав апсолут ми се чини комплетно апсурдно дека здравствениот професионалец може да биде толку бесчувствителен ...

Добивајте ажурирања директно на вашиот уред бесплатно

Имаш нешто да кажеш? Кажи го!!! Овој блог, и светот, е многу подобар со пријателите!

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Овој веб-сајт користи cookies за да се подобри вашето искуство. Ќе се претпостави сте во ред со ова, но ќе може да тргнете ако сакате. прифати Прочитај повеќе

Приватност и Колачињата
ЖивотПатуваатМодаубавина