Има живот со ХИВ

Периферна ХИВ невропатија - обновено - има живот со ХИВ

Периферната невропатија е резултат на оштетување на периферните нерви во телото; тоа е сериозна невролошка компликација што може да доведе до физички, моторни и сензорни попречености што можат да бидат болни и да погодат 40% од луѓето кои живеат со ХИВ и, се разбира, ме погоди! Ме интересираше ова со години и дури верувам дека оваа ityубопитност се граничи со морбидитет. Да, можеби е, но за волја на вистината јас сум тој што живее

Периферна ХИВ невропатија и морам да ја издржам оваа болка

За мене, сè додека можам да живеам, тоа е во ред!

Сè започнува со дејство на ХИВ, вирусот СИДА. И СИДА-та е врв на ледениот брег на настаните што започнуваат со ХИВ инфекција.

Бидејќи периферната ХИВ невропатија започнува во најоддалечените места на мозокот, така „периферна“ и таа расте ... Јас еднаш се консултирав со Брукс mean мислам, садистички невролог и таа, многу убаво, се залагаше дека, еден ден, не би не чувствувам повеќе болка.

Овие нерви носат сигнали помеѓу централниот нервен систем (мозокот и 'рбетот).

И, исто така, од страна на мускулите, кожата и другите внатрешни органи.

Кога првично се развива периферна невропатија, луѓето често пријавуваат пецкање или чешање на прстите.

Иако може да започне и со прстите (ова беше мојот случај). Ова ми донесе неколку проблеми, но ги одложи другите и, богами, можам само да ти се заблагодарам! 🙏

Времето минува, времето лета ...

Со текот на времето, пецкањето постепено се шири низ стапалата или рацете и се влошува до акутна болка што изгореници и / или малцинства.

Луѓето кои имаат сериозна периферна невропатија можат да страдаат од екстремна болка и може да имаат потешкотии при одење.

Понекогаш е потребно да се користи трска или инвалидска количка за да се наоколу.

Ја сакам трската. Но, тоа почна да ме боли и јас страдав од употреба на ракавица со половина прст, за да не ме повреди толку многу и да не ми биде сварена раката!

Периферната полиневропатија е мојата најшармантна дијагноза!

Слика од Гордон nsонсон од pixabay

Луѓето кои имаат периферна невропатија обично имаат симптоми од двете страни на телото. Со други зборови, периферната невропатија скоро секогаш се јавува на двете нозе и / или на двете раце. Сензациите можат да бидат постојани или периодични. Понекогаш можеби не се забележуваат, додека во други времиња може да бидат крајно непријатни.

Периферната невропатија не само што е физички болна, туку може да има и големо влијание врз квалитетот на животот. Инстинктот за намалување или избегнување на болката може да ги спречи луѓето да продолжат со своите секојдневни активности, без разлика дали се шетаат по скали, одат во посета на пријатели и роднини или одат на работа. Ова може да предизвика голема вознемиреност што може да доведе до длабока депресија - сериозни емоционални проблеми што можат да направат животот да изгледа целосно фрустрирачки.

Без да се оправдам, знам дека, од време на време, сум горчлив

NБелешка од Уредникот на веб-страницата Серопоситиво: ова е моја лична драма, мој приватен пекол.

Земав секакви лекови, вклучувајќи трамадол и морфиум; Во моментов земам „лесна доза“ од метадон во комбинација со габапентин, две таблети габапентин и мојата инфекција вели дека тој не се осмелува да го нарушува, бидејќи дозата е веќе над препорачаната количина, но кој го препиша тоа беше неврохирург, д-р Александар Валтер, кој се бореше напорно, верувам, да отвори клиника за болка во болницата Сао Камило.

Лековите се администрираат од мене интеркалирана и три дози на амитрил, од 75 mg (три таблети од 25 mg - овој лек ми беше прекинат во животот) на ден плус утринска асоцијација на антидепресив со хемиски карактеристики што „помагаат во борбата против болката“ , Дулоксетин хидрохлорид, 60 мг. 

Со тоа земам кветиапин и габапентин, невролептик.

И, ги извинувам сите ... Имбецил, имбецил завршен и лаудада, што некогаш помогнав да помине покрај твојата камерастани од „страв во твојот живот“ гледав едно или две од моите видеа и ме исмеваше:

- „Вие сте многу добро за оние кои имаат периферна невропатија“.

Јас и реков да оди на некое место многу, многу, многу далеку.

Потоа го блокирав откако и ги испратив документите што ги ставив тука.

Како и видеото што го гледала. Ми се чини дека таа верува дека кој и да е болен, автоматски е несреќен ... Ова мора да биде парче мебел што ја носеше кон мене, во потрага по поддршка и заштита. И така и го врати. Трпение, Бог знае што прави. И, на овој начин, ставив некои работи тука, за да избегнам, или барем да се обидам да избегнам, канализирање како оваа што е направена за мене.

Сумирајќи, јас Не поминувам уште деведесет минути без да земам лекови против болки.

Dor Neuropática por HIV
Невропатска ХИВ-болка се чини дека е, во мојот случај, моја сопствена немезија. Како целото задоволство што го добив, уништувајќи ги женските срца и, за да кажам сè, и зошто да не (?) Домови, враќајќи се како заостанат интерес, па дури и само сложени

Понекогаш мораше да се ослободам од колото, верувајќи дека „готово е“ и разочарувањето не трае долго, за петнаесет минути се повраќа пецкањето и јас, кој знам што значи тоа, се враќам на правните лекови, за да избегнам понатамошно изнервирање.

Да е! Добро сум. Останува да видиме колку долго и како ќе биде иднината, во која научив малку да размислувам.

Што е периферна невропатија?

И ова е видеото што го создаде глупавиот сарказам на целиот шупак… Да, да, добро сум, прочитајте го извештајот по видеото. Некои идиотски суштества, и јас сум добро свесен дека ова е навреда за Клубот на идиоти, се чини дека веруваат само во мизерија или страдање на другите, кога таа може да види дека многу малку или скоро ништо не може да се направи. И земете сода, сода и повеќе сода реклама бесконечно ...

[embeddoc url = ”https://soropositivo.org/wp-content/uploads/2017/12/eu.docx” прегледувач = ”Microsoft”]

И покрај тоа ... не мислам на лек...

Ова, периферна невропатија, многу ме ограничува. Така, јас ретко излегувам на улица (само во случаи на крајна потреба), заробеник на мене, на моето тело и, понекогаш, на моите болки. Дури и да е така, затоа што душата не е мала, за мене вреди сè, не само животот. Дури и трпете ги овие саркастични чанти, чии што се чуваат токму таму, на аголот ...

 

Исто така препорачувам, за понатамошно појаснување, читање на овој текст:

Болка кај пациенти со ХИВ+ Исто така, препорачливо е да го прочитате ова друг напис

Дали ви се допаѓа овој блог? Дали сте компанија? Дали некогаш сте престанале да мислите дека најдобриот и најдостоинствен начин за поддршка на оваа работа е огласување овде?

Да: И не чини многу. дознајте повеќе со читање на овој пост: зошто рекламирате на блогот Соропозитиво? И колку чини?

 


Добивајте ажурирања директно на вашиот уред бесплатно

Имаш нешто да кажеш? Кажи го!!! Овој блог, и светот, е многу подобар со пријателите!

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Овој веб-сајт користи cookies за да се подобри вашето искуство. Ќе се претпостави сте во ред со ова, но ќе може да тргнете ако сакате. прифати Прочитај повеќе

Приватност и Колачињата