Има живот со ХИВ

Оралниот секс не е сексуален за младите

Повеќето млади возрасни лица се согласуваат дека пенетрацијата на вагината е секс, но помалку од 20% сметаат дека орален секс се смета како сексуален однос, според истражувањето на Универзитетот во САД.

Sexo Oral Não Constitui Relação Sexual Para Jovens, Blog Soropositivo.Org Во истражувањето во кое учествуваа нешто повеќе од четиристотини студенти, претежно бели хетеросексуални жени, запишани на курс за човечка сексуалност, во кој 98% од овие жени беа нешто помалку од дваесет и пет години, со просечна возрасна група нешто повеќе од дваесет години (20), ваквиот став и држење на телото кон оралниот секс претставува драматична и ненадејна промена во размислувањето од 1991 година, кога слично истражување покажа дека скоро двојно повеќе млади возрасни лица (околу 40%) класифицираат орален контакт - гениталиите како секс.

Според авторите на студијата, програмите за сексуално образование кои се фокусираат првенствено на вагинален и пенилен однос може да играат улога во раздвојувањето на стимулацијата на орално-гениталиите како дел од сексот.

Учесниците одговорија на следниве прашања:

Дали сметате дека сте имале секс со некого ако најинтимното однесување било:

 • -Пенетрација на вагината?
 • - Анален однос?
 • -Орален контакт со гениталиите на партнерот?
 • -Ако партнерот ги допре вашите гениталии?
 • - Орален контакт со градите?
 • -Допрете ги градите?
 • -Длабоки бакнежи?
Sexo oral e AIDS
Оралниот секс, вкусна работа, исто така, подразбира ризик за лицето кое му го дава ова задоволство на својата партнерка. Ризикот е класифициран како „низок“; сепак, осигурувањето почина од старост, па дури и со безброј написи во кои се вели (и објавувам некои од нив, дека носачот на лекување, со неоткривачко вирусно оптоварување има можност за пренесување во 96,00%, мора да мислите дека еден процент, во погрешно време , станува сто проценти. Сексот е добра работа и треба да го доживеат сите, начинот на кој секој сака да живее, сè додека има консензус и нема злоупотреба на малолетници! Вашиот живот, драг читател (а) ) бесконечно вреди повеќе од заебана

Меѓу забележителните откритија на истражувањето, се издвојуваат следниве податоци: само 20% од испитаниците изјавиле дека оралниот контакт со сексуалните органи на нивните партнери би претставувал секс. Голем број на луѓе кои би претставувале помалку од 80% од учесниците ја сметаат аналната пенетрација како секс (!!!). Мажите почесто размислувале за одредени практични односи како сексуални односи отколку за млади жени.

 • За допир на гениталиите, 13% од мажите сметаат дека тоа е секс, наспроти 7% од жените.
 • Орален контакт на градите 9% од нив го сметале за секс, наспроти нешто под пет проценти од нив сметале дека има сексуално искуство.

Допирот на дојка претставувал секс за 8% од мажите и само 3% од испитаниците. Зошто загриженост? Оралниот секс стана сè поприфатлив кај младите во последниве години, можеби затоа што некои го сметаат за помалку ризична алтернатива на бременоста и СПБ.

Но, лекарите предупредуваат дека оралниот секс може да доведе до сексуално преносливи болести, како што се ХИВ, херпес, сифилис, гонореја и вирус на хуман папилома (ХПВ), кој е поврзан со рак на грлото на матката. Со ова, истражувачите имаат за цел да ги охрабрат родителите и наставниците да ја подигнат свеста за сексуалните практики.

Белешка на уредникот: Па, ја објавувам оваа приказна заради должност. Многу сум изненаден од презентираниот диспаритет. Повеќето девојки што ги запознав додека работев како диџеј навечер, жени кои беа сексуални работнички, имаа своевидна маса во врска со нивните услуги. Нешто што беше горе-долу вакво;

 • За вагинален секс цена
 • Со анален… Поскап
 • Со орален секс без ејакулација уште една цена
 • Орален секс и мастурбација на крајот поинаква цена со временски променливи
 • Орален секс со ејакулација во устата тројна стапка

Сите, сексуални работници, исто така беа жени, и во овој збркан свет на проституција, тие исто така сакаа некого.

 

 

Добивајте ажурирања директно на вашиот уред бесплатно

Имаш нешто да кажеш? Кажи го!!! Овој блог, и светот, е многу подобар со пријателите!

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Овој веб-сајт користи cookies за да се подобри вашето искуство. Ќе се претпостави сте во ред со ова, но ќе може да тргнете ако сакате. прифати Прочитај повеќе

Приватност и Колачињата
ЖивотПатуваатМодаубавина