Има живот со ХИВ

Колку години живее лице со ХИВ, зависи од третманот со ХИВ

Колку години можам да живеам со ХИВ? Кога некој ќе ме праша ова, мојот одговор е секогаш овој:

Тоа зависи од третманот со ХИВ! Потребна ви е совршена адхезија.

Јас го спроведувам мојот третман против ХИВ и Мара, тоа е меѓусебна соработка за тоа, Спарта, па дури и драконска дисциплина!

Како се лекувате за ХИВ?

Quantos anos vive uma pessoa com HIV depende do tratamento contra o HIV, Blog Soropositivo.Org Антиретровирусна терапија, АРТ. Третман против ХИВ инфекција.

Нема лек за ХИВ, но опциите за третман се многу подобри отколку пред неколку децении. Поради медицинскиот напредок, луѓето сега можат да живеат долг и активен живот со ХИВ.

Пред да започнете со третман, кажете му на вашиот лекар за сите ваши здравствени проблеми и претходните болести. Информирајте ги за какви било алтернативни или комплементарни терапии што ги користите, како и за сите додатоци или лекови што ги земате сега: на рецепт, без рецепт и рекреација.

Дневните лекови и редовното тестирање можат да помогнат во одржување на вирусот под контрола и да ги одложат ефектите врз вашето тело за многу години.

АРТ (антиретровирусна терапија)

Лековите кои третираат ХИВ се нарекуваат антиретровирусни лекови. Ги има повеќе од дваесетина и тие спаѓаат во шест главни типа. Секој лек се бори со вирусот во вашето тело на малку поинаков начин.

Истражувањата покажуваат дека комбинацијата или „коктелот“ од лекови е најдобриот начин за контрола на ХИВ и намалување на шансите вирусот да стане отпорен на третман. Вашиот лекар веројатно ќе препорача да земете три различни лекови од две од групите.

Специфичните лекови што ги препишал вашиот лекар зависат од другите медицински состојби што ги имате, лековите што ги земате, функционирањето на имунитетниот систем, па дури и од тоа колку апчиња сакате да пиете секој ден.

Можеби ќе ви требаат лекови за здравствени проблеми предизвикани или поврзани со ХИВ.

Како се однесувате кон ХИВ? Несаканите ефекти на лековите се многу но

АРТ-лековите можат да имаат несакани ефекти, иако поновите лекови обично не предизвикуваат толку многу. Може да имате малку за кратко време. Тие можат да вклучуваат:

 1. Чувство на болест или повраќање
 2. Дијареа
 3. Фадигa
 4. Вртоглавица
 5. Осип на кожата
 6. Проблем со спиењето

Често, несаканите ефекти исчезнуваат бидејќи вашето тело се прилагодува на лековите.

Ако ви пречи несакан ефект, можете да направите нешто во врска со тоа. Проверете со вашиот лекар или фармацевт дали треба или не треба да ги земате вашите лекови стомак празни +

Известете го вашиот лекар дека имате проблеми. Тие можат да препишат нешто што ќе им помогне или го сменат режимот на лекување за да го намалат влијанието.

Не престанувајте да ја земате вашата АРТ Ова може да му даде на ХИВ шанса да стане посилен, да добие отпор против механиката и да предизвика повеќе штета.

CD4 e o tratamento contra o HIV
Како што можете да видите, тој користи ЦД4 клетки како фабрика за нови вириони, а сиромашното нешто не може да стори ништо друго освен да се покорува и да работи до смрт. Третманот со ХИВ го спречува овој репродуктивен циклус, репродуктивниот циклус на ХИВ, и ова им овозможува на антитела кои се борат против ХИВ - и овие антитела не се бараат во тестовите за ХИВ серологија, а не и за самиот ХИВ. И, ако мислите дека сте имуносилетни, добро, вие сте многу слична личност со Црниот Феникс, кој патувал во вселената, до него стигнале космички енергии, кои ги убиле сите што ја допирале и преживеале! Фантастично е да се гледате вака!

Е ви требаат тестови за да му помогнете на вашиот лекар да го испланира вашиот третман и да провери дали работи добро. Ако ги промените лековите, ќе ви требаат тестови за да видите како тие работат.

A Број на ЦД4 му кажува на докторот колку е здрава имунолошки систем.

ХИВ ги напаѓа вашите ЦД4 клетки, а тестот го проверува нивниот број во примерок од крв. Веројатно ќе имате тест за проценка на ЦД4 околу еден месец по започнувањето на третманот и на секои 3 до 6 месеци.

A вирална активност е мерка за тоа колку вирусот ХИВ е во вашиот крв. Needе треба да се тестирате околу еден месец по започнувањето на третманот, а потоа на секои 3 или 4 месеци после тоа за да бидете сигурни дека антивирусните лекови сè уште работат.

Разговарајте со вашиот лекар!

Вашиот лекар исто така ќе ве тестира за да бидете сигурни дека вирусот на ХИВ што го имате не е отпорен на никакви лекови. Понекогаш ХИВ се менува, или мутира, во форма што одредени лекови не можат да ја третираат.

Други тестови го проверуваат вашето здравје за да ви помогнат да избегнете поврзани болести и состојби.

 • Тестови на крв за анемија, шеќер во крвта и други состојби, покрај проверка дали специфични органи и други делови од телото функционираат добро.
 • урина Испити со кои се проверува бубрезите.
 • холестерол e триглицериди Тестови затоа што ХИВ и многу антиретровирусни лекови кои го третираат може да ги зголемат нивоата на овие масти
 • Сексуално преносливи болести (СПБ), како на пр гонореја, sífilis, херпес и кламидија.
 • Инфекции и болести како хепатитис, туберкулоза и токсоплазмоза.

Превод и ревизија на Клаудио Соуза од оригиналот во „Како го лекувате ХИВ? " на 22 септември 2020 година - Употребата на преведената содржина е предмет на известување за употреба со врската за враќање до блогот Соропоситиво исто така

Soropositivo.Org - Постои живот со ХИВ Врската не може да биде „no_follow“, благодарно

Користење на содржина

Содржината објавена на оваа страница е заштитена со законите за авторски права на Соединетите држави и другите земји. 

WebMD ве овластува да прегледувате или преземате единствена копија на Содржината исклучиво за ваша лична, некомерцијална употреба, ако вклучите известување за авторски права лоцирано на крајот од материјалот, на пример: 

„© 2020, WebMD, ДОО. Сите права се задржани ”” © 2020 година, WebMD, ДОО. Сите права се задржани "

 


Добивајте ажурирања директно на вашиот уред бесплатно

Имаш нешто да кажеш? Кажи го!!! Овој блог, и светот, е многу подобар со пријателите!

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Овој веб-сајт користи cookies за да се подобри вашето искуство. Ќе се претпостави сте во ред со ова, но ќе може да тргнете ако сакате. прифати Прочитај повеќе

Приватност и Колачињата