Има живот со ХИВ

Соропозитиво. Орг заврши 16 години постоење.

soropositivoНа овој прв ден од август, Соропоситиво.Орг ќе заврши 16 години постоење.

За тоа време, помагањето на луѓето да се грижат за себе и да ги спречат да заразат со ХИВ или, барем, дека можат да видат дека е можно да се живее со ХИВ, и покрај сите предрасуди што постојат околу луѓето кои живеат со СИДА.

Многу е лицемерно за општеството да каже дека не го дискриминира пациентот со одредена патологија и, додека го кажува ова, прави тестови за прием со тестови за ХИВ, што е забрането, честопати дури и ако не го знае тоа ниту барателот на работа. И вознемирувачки е да се знае дека истите овие мажи и жени кои тврдат дека се авангарда на општеството, генерираат работни места и приход, претставувајќи се како луѓе од принцип (sic) им го негираат вработувањето на луѓето со ХИВ и, безброј времиња, дури и не ве предупредуваат за серологија, оставајќи го кога ќе звучат бубачките, што можеби не е добро ...

За жал, токму во ова општество живеам, а 16 години работа сè уште не им дадов самодоверба на оваа страница и на себеси за да добијам помош.

Шеснаесет години водење веб-страница со свои материјални ресурси, кои се скудни и непостојани, не ми заработија кредит на ова општество на кое му служам скоро анонимно и сето тоа е поразително.

Дури и се обидов со финансирање на народот, двапати и двапати во лицето добив дека „мојот проект не беше соодветен“. Толку бев обесхрабрен од тоа што никогаш повеќе не ја барав оваа „фармакопеја“.

Во последниот „обид“ создадов петиција во АВААЗ, со цел да добијам десет илјади потписи да ги искористам како средство за „социјален притисок“ во желбата да добијам јавно финансирање; еден месец подоцна немав сто потписи ...

Во момент на ретка среќа, добив симпатии од компанијата што управува со системот на WordPress и ми дадоа, во Бизнис планот, три години бесплатен хостинг и ја оставија вратата отворена, така што, ако сакам да ја продолжам работата, да ги барам ... Можеби тие дај ми уште една година, можеби повеќе, можеби помалку, можеби не давај ништо, не знам.

Но, од гледна точка на вистинска помош, ова беше единствениот одличен гест за поддршка на оваа страница и на крајот од текстот ќе го ставам разговорот што го имав со една девојка чие име е тешко сугестивно: „Криста“.

Враќајќи се на фактите, каде, тогаш, ќе најдам достојно место во општеството, за да можам да продолжам со оваа работа, додека имам живот?

Се плашам дека одговорот е „никаде“

Haveе морам да продолжам да ги земам ресурсите потребни за одржување на оваа страница од мојата заработка (кога ги имам) и тоа е огромно.

Јас нема да навлегувам во деталите за моите трошоци, бидејќи тоа не би сторило ништо, не би променило ништо и нема да подобри ништо под никакви околности.

Кога завршив 9 години веб-страница, побарав помош.

Кога наполнив десет години, еднаш побарав помош

Сега, имам шеснаесет години и се извинувам ... Извинете што ве вознемирив со ова, со оваа страница, која се занимава само со работи што никогаш нема да ви се случат, а уште помалку со некого што, случајно или несреќно, веќе не знам, ти сакаш.

Извинете за овој излив, но би требало да не бидам човек за да го задржам уште една година во себе.

Ова е дијалог за заштеда

Чудото на Криста

[заштитена по е-пошта]

→ Јас се викам Клаудио

Криста С.: Здраво!

Криста С.: Како можам да помогнам?

→ Здраво Криста

→ Верувам дека во ноември треба да го обновам мојот план и би сакал да знам дали би можел да добијам попуст, во функција на црниот петок, да направам чекор погоре во мојот план, менувајќи се на оној што чини 299 американски долари

→ needе ми треба повеќе простор и најдобро решение е тоа

→ Но, јас сум лице кое живее со ХИВ и предрасудите не ми дозволуваат да добијам редовна работа

Криста С.: Многу ми е жал што го слушнав тоа.

→ liveивеам со ХИВ од 1995 година. Ова не е проблем

→ проблемот е дисциминацијата

→ мојата страница во Вордпрес третира за ширење на ХИВ / СИДА

→ Постои од 2000 година

→ прво од август

Never Никогаш не добивам поддршка да го задржам тоа

Криста С.: Тоа е фантастично достигнување, блогирање за толку долг временски период!

→ :)

May можеби ќе го видите

seropositivo.org

→ одете на whois и проверете го времето на регистрација на регистарот на seropositivo.org

Криста С.: Леле! Иако не сум во можност да читам португалски, можам да кажам дека вложивте многу труд на вашата страница!

→ :)

→ не е со скоро 500 страници

Криста С.: Неверојатно е!

→ погледни го ова https://web.archive.org/web/20000821182929/http://www.soropositivo.org/

Re Јас навистина би сакал да добијам поддршка од некого

... но ова е само пред сон

Криста С.: Еден момент - правам малку истрага.

→ Истрага?

Криста С.: Проверувам надградби на вашиот блог.

→ Добро

Криста С.: Toе ја сменам твојата претплата од тековниот премиум план на деловниот план, без дополнително наплата.

!

→ Зошто?

→ И кога ќе дојде време да се обнови?

Криста С.: Претходно во нашиот разговор, ме замоливте за попуст. Се чувствувам како да можам да го обезбедам тоа сега за вас.

→ Тоа е изненадувачки

→ Ви благодарам многу

→ Криста е нешто поврзано со Исус Крист?

Криста С.: Ах, не. 🙂

→ затоа што се однесуваш како него

Криста С.: Тоа е многу kindубезна споредба, но не, јас сум само личност. 🙂

→ Во времето што треба да го обновам, ќе платам 199 или ќе продолжи како што работите сега?

→ Многу добра личност

→ Ретко е вид на личност

Криста С.: Willе ја продолжам ажурирањето до 13 година. Ако во тоа време сакате да ја обновите, контактирајте не во тоа време.

→ Може ли во иднина да го споменам овој говор?

→ разговор?

Криста С.: Да, се разбира. Јас го расчистив со мојот водач.

→ Добро


Добивајте ажурирања директно на вашиот уред бесплатно

Имаш нешто да кажеш? Кажи го!!! Овој блог, и светот, е многу подобар со пријателите!

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Овој веб-сајт користи cookies за да се подобри вашето искуство. Ќе се претпостави сте во ред со ова, но ќе може да тргнете ако сакате. прифати Прочитај повеќе

Приватност и Колачињата