Има живот со ХИВ

Јас сум ХИВ позитивен! Време е да ви кажам дека имам ХИВ!

[su_dropcap style = ”flat” size = ”5 ″] Y [/ su_dropcap] или Серопозитивно! Да! Имам ХИВ! Само кажи го само тоа. Едноставен детал, и сè е искривено.

😳

Мојата приказна е едноставна и вообичаена. Јас бев заразен од мојот поранешен сопруг пред осум години. Јас сум асимптоматски и вирусот го открив само во 1999 година.

Разделбата се случи во 1992 година.

Повеќе не создавам врски. Откривањето дека сум ХИВ позитивен нè поврза засекогаш!

Amarilis

Никогаш не сум го видел оттогаш, освен што немавме деца.

Но

Слушнав дека тој беше околу мене во 1994 година, но, верувам, немаше храброст да ми пријде. Верувам дека беше кога ја откри својата серопозитивност.

Подоцна, добив индиректна порака, преку пријател кој случајно го сретна на улица, за да можам да направам А. ХИВ-тест.

Би сакал да ми кажеше порано, затоа што тогаш, можев да се лекувам подолго.

Јас работам во областа на образованието и, пред околу три години, решив да напишам книга за превенција од СИДА, наменета за деца во предучилишна возраст; игрив, едноставен и детски јазик.

Секогаш ставајќи се себеси во позиција да имам ХИВ. Мисла: Јас сум ХИВ позитивен! Не знаев, но беше!

Истражував, читав, проучував многу на оваа тема и ја пишував приказната секогаш мислејќи дека сум ХИВ позитивен, тоа беше само ментална вежба… .. Ме немаше и не знаев....

Јас водев најголема грижа во однос на пишувањето за да не оставам никаков вид „погрешно толкување“, идеја за предрасуди или дискриминација, секогаш ценејќи ја солидарноста и државјанството. Книгата беше педагошки ревидирана и одобрена, а во тоа време, направив едноставна операција. Тоа беше кога ја открија мојата серологија, иронија на судбината.

Мојата работа се појави во мојот живот да ме подготви за сопствената реалност како личност дека сум ХИВ позитивен!

Се чини дека мојата работа се појави во мојот живот за да ме подготви за сопствената реалност.

После разделбата, моите сексуални односи беа секогаш безбедни.

Но - леле! - колку е тешко!

Неодамна запознав негативно момче… и бум!

Непосредна страст и знаев: Знаев кој на еден или друг начин ќе пристигне во такво време за да каже дека сум ХИВ позитивен

Непосредна страст, лудило, луда желба да се видат, да бидат заедно, да се допрат, да се слушнат, сите тие работи.

Врската се вжештуваше сè додека „не беше време да се раскаже“.

Мојот свет повторно се сруши како кога го открив вирусот. Тоа беше мојата прва здроби по ХИВ.

Во тоа време, тој прифати, рече дека нема проблем и целата таа работа, но со текот на деновите, растојанието меѓу нас стана поголемо, сè додека веќе не разговаравме.

Проклето чувство на одбивање.

И јас сум тука, жив, фала му на Бога, една година по откривањето, живеејќи најдобро што можам. Асимптоматски, јас строго го одржувам третманот и напорно работам за да ги реализирам проектите што ги започнав, некои педагошки, други на 55l.

Амарилис

Обидувајќи се да се лоцирам на време

Колку и да се борам, не можам точно да ги сместам фактите, во времето и просторот.

Се сеќавам дека во 2003 година, можеби 2004 година Бев во работен ден во Сантос и сакаше да се зафркава со неа.

Па, облеков шорцеви, бев во Сантос, град добро познат на брегот на градот Сао Паоло.

Само сакав да ја задевам

A идејата беше едноставна, тоа беше само тоа:

- „Додека сте таму, работите, дали го слушате ова море? Да, јас сум на плажа “. Само со бран, тогаш би започнал да разговарам со неа, како добри пријатели што овој текст ги дозволуваше ...

И одговори нејзиниот брат, со лоши вести.

Се вративме во Сао Паоло и идејата беше да се вратам да ја видам, но јас сепак бев чудовиште на езерото и не можев да се справам со сето ова и, кога имав доволно сила да одам да ја видам, му се јавив на нејзиниот брат и, за жал ја немаше.

Медицинската грешка е неприфатлива во оваа срамна димензија

Како и да е, од тоа што сè уште се сеќавам, можеби не и се допаѓаше што ја видов вака.

Она што ме плаши е што видов дека е со „дуплиран вид за скоро една година и, Господ знае како, патувала, водејќи, да разговара со лекар, проклета будала, која пред ваквата слика, не се сеќава.

Зошто не праша проклета магнетна резонанца?

Она што ја уби беше лимфом не-Ходкинс


Добивајте ажурирања директно на вашиот уред бесплатно

Имаш нешто да кажеш? Кажи го!!! Овој блог, и светот, е многу подобар со пријателите!

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Овој веб-сајт користи cookies за да се подобри вашето искуство. Ќе се претпостави сте во ред со ова, но ќе може да тргнете ако сакате. прифати Прочитај повеќе

Приватност и Колачињата