Има живот со ХИВ

Имам ХИВ и добив вакцина против КОВИД-19

Имам ХИВ и ја добив вакцината против КОВИД-19 е фразата што овој човек, на горната фотографија. И неговите искуства; неговите впечатоци се дел од напишаното во овој текст, напишано од Мајкл Картер, во декември 2020 година.

Фотографијата е од Олена Јакобчук / Shutterstock.com. 

Добро читање.

Имам ХИВ и добив вакцина против КОВИД-19

Јас сум тотално вакцинирани против КОВИД-19. Зарем тоа не е вонредна изјава?

Пред дванаесет месеци никој не чул за КОВИД-19. Сепак, тука сум со антитела предизвикани од вакцини кои обезбедуваат значително ниво на заштита од вирус што предизвика толку многу болести, смртни случаи, тага, лишување и осаменост и ја направи 2020 година година на тага за многумина.

Сè уште не можам да верувам дека имам корист од научно и човечко достигнување што, барем за мене, е еднакво на развој на ефективни третмани за ХИВ, што значи дека јас Не умрев од прерана смрт во средината на 1990-тите години на минатиот век во дваесеттите години, но денес сум жив и здрав.

Имам ХИВ и добив вакцина против КОВИД-19

Овие медицински откритија се благодарение на педантно спроведените клинички испитувања. Всушност, знам дека добив две дози од вакцината КОВИД-19 затоа што на почетокот на ноември се запишав во супсудијата за вакцини Оксфорд / АстраЗенека, специјално дизајнирана за да се процени безбедноста и ефикасноста на вакцината кај луѓето со ХИВ. Сите во супсудијата за ХИВ ја примиле или ќе ја примат вакцината. 

Првата доза ја примив во втората недела од ноември, а втората четири недели подоцна.

 

Развој на клинички испитувања

Клиничките испитувања се од суштинско значење за да се тестира безбедноста и ефективноста на експерименталните третмани и вакцините, како што штотуку добив. Откако ќе се развие ветувачка терапија во лабораторија, таа поминува низ три одделни студии за да се осигура дека нема да направи никаква штета стварно и тоа ќе има вистинска медицинска корист. Само ако е одобрен во сите три фази, нова терапија ќе биде оценета од група независни експерти за да се процени дали е безбедна и ефикасна и може да биде лиценцирана за употреба од пошироката јавност. Вакцината Оксфорд / АстраЗенека е пред одобрување.

Трета фаза. завршна фаза

Кога влегов на судењето, студијата за Оксфорд веќе беше во последно истражување за „фаза 3“, вклучена во повеќе од 20.000 XNUMX возрасни лица во Бразил, Јужна Африка и Велика Британија. 

Учесниците беа случајно поделени во две еднакви групи. Истражувачите се погрижиле составот на групите да се спореди во однос на возраста, полот, расата и основните здравствени услови. 

Едната група примила експериментална вакцина, а другата плацебо (лажна терапија, во овој случај вакцина против менингитис, за која се знаело дека е многу безбедна). 

 

Стапките на несакани ефекти и КОВИД беа споредувани помеѓу двете групи. На почетокот, истражувачите поставија строги критериуми за да се осигурат дека новиот третман е навистина безбеден и дека работи и дека не можат да бидат обвинети за поместување на стативите на целта, ако студијата донесе некои неочекувани или несакани наоди.

Супсудија за вакцини COVID-1 кај луѓе со ХИВ

Истите ригорозни процедури се применуваат и за супсудијата за ХИВ во која учествувам. Забележав вест за тоа на aidsmap.com и веднаш ја повикав клиниката што ја спроведува студијата. Процесот, иако беше многу пријателски и релаксиран, од самиот почеток беше ригорозен и ги гарантираше интегритетот и високите етички стандарди на студијата што требаше да ја потпишам.

Дали се тестирани основни информации за вакцините COVID-19 кај луѓе со ХИВ?

Медицинска сестра ми постави неколку прашања за да открие дали имам право да учествувам (потврдена ХИВ инфекција, број на ЦД4 клетки над 350, неоткриено вирусно оптоварување, третман со ХИВ). Потоа се закажа состанок за „скрининг посета на студиската клиника“ со еден од медицинските истражувачи.

Ова траеше околу еден час и половина. Направив физички преглед и одговорив на навидум бесконечен пакет прашања во врска со моето здравје и медицинска историја за да се осигурам дека навистина имав право да учествувам во студијата. 

Имам ХИВ

Лекарот потоа објасни како функционира вакцината со користење на деактивиран, безопасен дел од коронавирусот за да се стимулира имунолошкиот одговор. Исто така, беа објаснети потенцијалните несакани ефекти: главните се болка на местото на инјектирање и чувство на опуштеност за еден ден или два по инјекцијата.

Лекарот исто така дал детални информации зошто студијата била привремено запрена летото откако маж кој примил експериментална вакцина развил ретко нервно нарушување. Сепак, независен совет од експерти заклучи дека тоа не се должи на вакцината и даде зелено светло за продолжување на испитувањето.

Важно е да се напомене дека лекарот исто така нагласи дека додека глобалната здравствена состојба предизвикана од КОВИД значеше дека вакцините против ЦОВИД се развиваат со огромна брзина, аглите дефинитивно не се сечеа и студијата ги вклучи сите проверки и заштитни мерки што се стандардни при спроведување на истражување за нов медицински третман.

Покрај тоа што ќе речете „Имам ХИВ“, треба да се изјасните како свесни

Потоа ме прашаа дали разбирам што ми е кажано и дали имам прашања и дали дадов согласност за учество во студијата.

Откако реков да, направив тестови на крвта за да го проверам моето здравје. Резултатите се вратија една недела подоцна и беа задоволителни, што ми овозможи да ја примам првата доза на вакцината.

 

Покрај мала болка на местото на инјектирање, не доживеав несакани ефекти. Се вратив три и седум дена по инјекцијата за да направам тестови на крвта за да се осигурам дека вакцината не влијае на здравјето на бубрезите или црниот дроб. Секој ден, добивав е-пошта до електронски дневник и барав да забележам несакани ефекти или симптоми, без оглед колку се благи или невообичаени. Немав што да пријавам.

COVID-19 и коронавирус кај луѓе кои живеат со ХИВ

 

Во интервалот помеѓу мојата прва и втора доза, беа објавени привремени резултати од главната студија, покажувајќи го тоа вакцината беше многу безбедна и го намали ризикот од сериозна болест поврзана со КОВИД за 70% во целина, вклучувајќи 62% намалување на ризикот кај луѓето кои примаат обете дози, зголемувајќи се на 90% ако се следи половина почетна доза за целосна доза. Добив е-пошта со резиме на овие наоди веднаш штом беа објавени и имав можност да поставам повеќе прашања при мојата следна посета на клиниката.

 

Во исто време, беа објавени резултати од студии на други вакцини кои покажуваат 95% ефикасност. Дали бев разочаран што вакцината што ја примив имаше очигледно помала стапка на ефикасност? Ниту за секунда! Да бидам искрен, нејзината ефикасност ги надмина моите првични очекувања и јас со нетрпение ќе аплицирав за судењето ако ги знаев овие информации од самиот почеток. Покрај тоа, фактот дека ниедно лице кое прими вакцина Оксфорд / АстраЗенека, заразено со ЦОВИД, не требаше да биде хоспитализирано исто така беше исклучително охрабрувачко.

Сигурен сум дека ќе бидат потребни неколку вакцини за да се одржи КОВИД под контрола, и онаа што ја добив сигурно ќе има свое место.

Remainе останам запишан во студијата со месеци и редовно ќе ме проверуваат дали имам несакани ефекти и секоја недела правам само-тест за да видам дали сум заболел од коронавирус.

 

Во сите фази на студијата, бев повеќе од задоволен што истражувањето е спроведено според највисоките стандарди, дека ништо не е скриено за несаканите ефекти и заштитата на вакцината и дека нема пропусти во нејзиниот развој.

Вакцината против КОВИД-19 сè уште трае

Јас сум многу трогнат кога размислувам за моето учество во студијата и колку сум среќен што сум еден од првите што знам дека сум целосно вакциниран. Како и многу други, мојот свет се преврте наопаку поради КОВИД и поминав многу непроспиени ноќи, загрижени за својата работа. Пред неколку недели, исто така, ја доживеав катастрофалната човечка цена на овој ужасен вирус: татко ми почина од заразување со оваа болест. Ова додава возбуда за моето учество во студијата за вакцини и би сакал да им се заблагодарам на научниците, лекарите и сите мои колеги доброволци во студијата што помогнаа да се развијат вакцини за кои можеме да бидеме сигурни дека функционираат.

 

Колку и да страдам од загубата на татко ми, постепениот развој и дистрибуција на вакцини значи дека сите искрено можеме да очекуваме 2021 година да биде посреќна и поздрава од годината што штотуку ја издржавме.

 

Превод на 23 јануари 2021 година од Клаудио Соуза од оригиналот во Livingивеам со ХИВ и имам вакцинирана против КОВИД, напишано од Роџер Пебоди во јануари 2021 година

 

Добивајте ажурирања директно на вашиот уред бесплатно

Имаш нешто да кажеш? Кажи го!!! Овој блог, и светот, е многу подобар со пријателите!

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Овој веб-сајт користи cookies за да се подобри вашето искуство. Ќе се претпостави сте во ред со ова, но ќе може да тргнете ако сакате. прифати Прочитај повеќе

Приватност и Колачињата
ЖивотПатуваатМодаубавина