Има живот со ХИВ

Theивотот на луѓето со ХИВ може да биде здрав

Централ парк за време на есента во градот Newујорк.

sad girl sitting on the sofa and thinking negative thoughtsПред некое време ми пријде колега од колеџ. Таа знае дека сум ХИВ позитивен и ја побара мојата веб-адреса преку апликацијата што и ја дадов.

Наскоро откако ме праша дали е сериозно. Ги контролирав нервите и прашав: што сакате да знаете дали сте сериозни.

- „Она што е напишано овде, дека има живот со ХИВ

И реков да, дека има живот со ХИВ, но дека не постои само живот. Има квалитетен живот, сè додека лицето не дозволи предвреме да му се дијагностицира (затоа одам и го повторувам овој клуч: Тестирајте се за ХИВ и тргнете ја тежината од сомнеж!

Мојот пријател ми раскажа за случај на смрзнување на крв во нејзините вени и јас помислив, зезнав!

И закажав состанок за да ја однесам во Каза да сида, една од најдобрите институции на јужната хемисфера кога станува збор за грижата за луѓето кои живеат со ХИВ или СИДА.

Но, несогласувањата ја натераа да го полага тестот на друго место и, на наше олеснување, сè е „во ред“ со неа.

Ова „добро“, вака, „во наводници“ (простете ми Моника) е затоа што ХИВ не значи да се биде болен, животот на луѓето со ХИВ може да биде здрав и сè варира од случај до случај, но клучот е раната дијагноза.

Постојат неколку совети што можам да ви дадам во врска со животот со ХИВ, па дури и да стапите во контакт со ХИВ и да не бидете заплеткани од него.

Прво: Кондом. Бидете сигурни дека користите кондом, колку и да изгледа добар секс, бидејќи тој, најмногу, трае два часа, а понекогаш и 12 часа (има изотоничен). Но, сексот е готов и ако добиете ХИВ во тој единствен пол ја злоупотребивте својата среќа и се заразивте со ХИВ, ќе помислите:

„Свето гомно, зошто го сторив тоа? "

Второ: ПЕП. Профилакса по експозиција. Не се задржувајте на тоа, можете да прочитате Оваа статија и појасни за сè.

Трето: PrEP: Профилакса пред изложеност. Тоа е друга тема на која не треба да зборувам во овој напис и ви ја повредува оваа врска повеќе од 20 статии за PrEP (профилакса пред изложеност) и, конечно:

Само Loveубие: Зборувам за стол затоа што се заразив со ХИВ благодарение на недостатокот на само loveубие, за да не ги мерам последиците од тоа како би било да се живее со ХИВ или СИДА и денес го знам ова скоро дваесет години.

Ако не се сакате себеси, дури и не спијте, само затоа што сексот не е играчка и тоа е нешто што Бог ни го даде за нашата радост да живееме на еволутивниот пат во кој сега интернираме преку кој Тој, во својата мудрост, ни даде основа за формирање на општество, а тоа е семеен живот!

Како заклучок, да, животот на луѓето со ХИВ. ХИВ може да биде здрав и сè варира од случај до случај, од момент во момент и не секој ден сум добро, затоа што сум човек како и секој друг, и понекогаш, Би сакал да бидам оса само за да гризам луѓе.

Затоа, тестирајте се, бидете свесни дека тоа е негативно и живејте доволно долго за да ја пронајдете вистинската личност.

Како и да е, тоа е тоа, и ако сте имале сексуални односи со некого повеќе од седумдесет и два часа без кондом и сега веќе не сте сигурни за ништо, прочитајте го овој напис на имунолошкиот прозорец, бидете смирени и не правете ја оваа грешка повеќе

[youtube = ”https://www.youtube.com/watch?v=hShHIYQI94Q&list=PLFBBD4EBD6BBF545B%5D

Добивајте ажурирања директно на вашиот уред бесплатно

Имаш нешто да кажеш? Кажи го!!! Овој блог, и светот, е многу подобар со пријателите!

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Овој веб-сајт користи cookies за да се подобри вашето искуство. Ќе се претпостави сте во ред со ова, но ќе може да тргнете ако сакате. прифати Прочитај повеќе

Приватност и Колачињата
ЖивотПатуваатМодаубавина