Има живот со ХИВ

Јас сум ХИВ позитивен! Ивеам со ХИВ! И сега? Што да правам?

Сомнежот, за многумина, е ужасен! Што да правам, сега, „што ми падна светот“!?

Јас сум ХИВ позитивен!

И сега, Боже мој!

Да се ​​дијагностицира со ХИВ, или СИДА, тоа е голем шок. Ова може да нè наведе да преиспитаме многу прашања во врска со сексот, сексуалноста и нашата благосостојба, за кои би можеле да помислиме дека сме се занимавале долго време. 

Meu Deus, estou com HIV! E agora
Но, гледате, и јас се плашев! И навистина многу, многу, многу се плаши. Откривање на мојата серопозитивност и разбирање дека тие го претвориле зборот серопозитив во смрт, и дека ова е лага, одземаше време, страв и долго време давав кислород во подморница потоната во Мерианас Фоса, со егитима: Серопозитивно. Кликнете на сликата, таа отвора друг дел од мојот живот во друг таб

Овој водич е наменет за некој кој неодамна е дијагностициран - и е напишан од некој кој веќе поминал по овој пат, со дијагностициран ХИВ во 2018 година. Сепак, не можев да не направам лични вметнувања, имајќи ја предвид големата компликација што беше моето искуство со ХИВ, уште од времето кога се лекуваше ... Па, направивме следење, пребарување на подобрување во борбата против други работи, бидејќи, за нас, сè уште немаше начин да се добие ХИВ преку јака, погледнете во лицето го и покријте го со удари!

Вметнувајќи го Виникиус де Мораес овде, „капоеирата е добра, не паѓа“!

На овој начин тој и јас даваме неколку совети и совети кои можат да ви помогнат да го надминете тој тежок почетен период со помалку трауми и помалку стрес.

Добрата вест е од другата страна на theидот што се наира пред вас, на почетната точка од вашето пост-дијагностичко патување. Да, има милиони луѓе со ХИВ низ целиот свет кои живеат среќни и исполнуваат животи. За нив, а наскоро и за вас, ХИВ станува уште еден дел од сцената, оваа опера наречена Вида! И, повторливост или не, јас инсистирам:

Да се ​​биде серопозитивен е да се живее во кореографија за живот, вие танцувате (се борите) за живот

Можно е да се живее и да се биде среќен, иако живееме со ХИВ, и никогаш нема да биде повеќе или помалку важно од она што тие сакаат да биде во нивните животи.

Нека не ве лаже. Патеката е комплицирана, напорна и честопати исклучително осамена. Но, ако можете да имате извесна вера во Бога, известете, без страв од грешка, дека и Бог ви верува, или не би ви го дал ова патување. И ако не верувате во бог, трпеливост! Тој сè уште верува во вас

Еве неколку први чекори, понудени со надеж дека ќе ве одведат од денешните предизвици кон помирна и среќна иднина.

Ivingивеење со ХИВ: Први чекори кон животот како ХИВ позитивен

 

Зачувување на вашите чекори за ментално здравје по дијагностицирање на ХИВ 

Откривањето дека живеете со ХИВ е медицинска дијагноза, но исто така е многу повеќе од медицинска дијагноза. Во мојот случај, скоро полудев од страв!

Беше 1994 година и сè, како животот на ХИВ позитивна личност, беше дијаметрално различно!

Немаше ништо како „третман“.

Да се ​​биде ХИВ позитивен, во мојот случај значеше да одам неделно во клиниката ЦРТ-А, сè уште на Руа Антонио Карлос.

Знаеше колку се влошив! Еден од пријателите што го стекнав таму. и тогаш го изгубив од вид, тоа беше социјалниот работник Аналис. Аналис ми помогна во социјалните проблеми. Да, има многу социјални удари.

Но, Аналис беше социјален работник. И во време кога луѓето со СИДА „умреа како муви“, таа ми помогна да го повлечам мојот гарантен фонд, со кој го купив мојот прв компјутер со Виндоус 3.11.

Сè додека имам рака, око и функционален мозок, дури и ако е несигурно

Сега, кога третманот со ХИВ работи толку добро, најголемата борба за некој што е ново дијагностициран е, најверојатно, борбата за одржување на менталното здравје. Затоа најпрво е опфатена оваа тема.

Ти треба веднаш обратете се на медицинската страна (видете го следниот дел), но, во исто време, дадете приоритет на некои конкретни чекори за справување со емоционалната страна:

  1. Диши.
  2. Кажи некому.
  3. Разговарајте со други со ХИВ.
  4. Размислете за терапија.
  5. Спиј
  6. Медитирај.
  7. Борба против внатрешниот критичар.
  8. Чувајте го сексот позитивен.
  9. Вежбајте.

Ivingивеење со ХИВ, да бидете ХИВ позитивни, одржување и зачувување на вашето ментално здравје: 

Ова сум јас! Со текот на времето, живеење со или без ХИВ ..

Честопати несреќни и исплашени;

Името на ова е живот. Запомнете, вие живеете само еден ден во исто време, и ништо не може да го направи тоа поинаку! Дури и предавниците од минатото

Диши. Земи длабок здив. Но дишете мирно, рамномерно. Кој го контролира вашето дишење, го контролира вашето тело, вашиот живот, вашата судбина!

Дишете и размислете: Добро сум! И ќе бидам добро!

Вратете се на тој концепт, повторно и повторно. Зошто? Затоа што е вистина. Дали би ја посакале моменталната состојба? Не е лесно? Не. Дали е разумно да се биде во немири? Да

НО: дали е добра вашата медицинска прогноза? Апсолутно! Дали ќе го преболите и ќе бидете во ред? ДА!

Направете го тоа чекор по чекор, еден ден по еден, еден час по еден. Диши. Нема потреба да се занимавате со сè одеднаш. Но, направете неколку мали чекори.

Честитајте се за победата во овие етапи како да славите гол што сте го постигнале!

Единствената работа за која не се преговара е да се лекува. Иако почитувам одредени позиции, се плашам од одредени последици!

Објаснување:

Имунолошкиот систем, со своите мемориски клетки, за кои толку се зборуваше во деновите на КОВИД-19, е како војници на елитни трупи со одредени специјализации. Видете, имаме трупи специјализирани за уривање, но исто така имаме и борби против бомби! Инаку, имаме војници специјализирани за употреба на базуки, за соочување со одредени оклопни возила, како и други, специјализирани за борба „земја-воздух“. Одиме понатаму, имаме оние кои се занимаваат со запаливи бомби, подводни напади итн.

Овие војници одиспратете време за обука, трошоци за материјал за обука, вклучете многу аспекти и еден од најважните е токму ова:

Време

Во оваа борба нема време за губење, а дозволувањето на пад на бројот на ЦД4 подразбира ризик од губење на еден од овие „тимови“, војници, специјализирани групи, откако ќе се изгубат, добро, не е секогаш можно да се рекреираат! Како ова…

Во спротивно, можете постепено да ги следите овие чекори. Ова е голема промена и ќе ви треба некое време да го интегрирате во вашата слика за себе на позитивен начин. Не брзајте, но охрабрувајте и славете ги малите достигнувања во размислувањето за ХИВ.

Имајте на ум дека живеете во втората декада на XNUMX-от век и, се надевам, ова е значително подобро од оној во последната деценија на XNUMX-от век, иако животот со ХИВ не е воопшто лесен!

И во сè, во рамките на нашите животи, постои природна формула за живот.

Еден ден во исто време. Како што учи Лао Це, патувањето од илјада милји започнува со едноставен чекор

Ако можете да волонтирате и да го преведете овој текст, за блогот, ви благодарам:

https://www.cdc.gov/hiv/basics/livingwithhiv/index.html

Добивајте ажурирања директно на вашиот уред бесплатно

Имаш нешто да кажеш? Кажи го!!! Овој блог, и светот, е многу подобар со пријателите!

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Овој веб-сајт користи cookies за да се подобри вашето искуство. Ќе се претпостави сте во ред со ова, но ќе може да тргнете ако сакате. прифати Прочитај повеќе

Приватност и Колачињата
ЖивотПатуваатМодаубавина