Има живот со ХИВ

Мојот 1-ви. Ден на третман на ХИВ

Мојот 1-ви. Денот на ТАРВ е толку долг, што не е ни добро да се размислува.

Можеби во одреден момент ќе ги избројам успесите, грешките и разочарувањата од ова мое патување, веќе старо 25 години. Сега за сега ги преведувам и објавувам туѓите, најдобри примери што јас

Мојот прв антиретровирусен, првиот ден АРТ третман ХИВ беше пресвртна точка во мојот живот. И јас велам:

Јас навистина не сакав да земам ...

… Мој 1-ви. Ден на ТАРВ! Мојата прва таблета ТАРВ!

Мојата прва таблета беше придружена со вртлог на емоции: гнев, депресија, фрустрација, среќа, негирање и тага. Ме дијагностицираа во април 2014 година, и сè е многу скоро. Но, месеците што следеа ме однесоа на патување од такви размери што нема да има поддршка, информации или претходно знаење што може да ме подготви!

Бев жртва на сексуална злоупотреба пред околу три години, тестот што го направив беше контаминиран, па затоа даде лажно негативно читање. Уште во имунолошки прозорец.

Се сеќавам, во октомври 2013 година, започнав да имам големи здравствени проблеми. Таа (здравје) почна да опаѓа ... Имав над 500 камења во жолчката додека мојата тежина паѓаше. Од тогаш, моето здравје е во опаѓачка спирала. За краток временски период од октомври 2013 година до денес, имав седум операции, шест процедури и уште многу медицински состаноци што би сакал да ги имам на 25-годишна возраст.

Мојот 1 вакуум. Ден на ТАРВ

salkКога мојот лекар ми кажа за мојата дијагноза, се сеќавам на непосредно чувство на празнина. Беше 10:03 часот и отидов на работа и навистина ја завршив мојата недела без да забележам ништо поразлично.

Сè се смени во саботата наутро. Станав и ги погледнав резултатите и шишето со апчиња што беа со него. Идејата дека, пред тоа, никогаш не сум пиела апчиња, освен лекови без рецепт, многу влијаеше на мене и требаше многу време да ја сфатам потребата од тие таблети во мојот ум!

Тие го спречуваат репликација на вирусот така што имунолошкиот систем може да работи и, можеби за шест месеци, мојот вирусното оптоварување не може да се открие. Или не! И неоткривачкото вирусно оптоварување не се лекува

Мојот прв антиретровирусен беше незадолжителен! Но, тоа изгледаше како Лерна Хидра! Отсечете една глава, и две ќе се родат!

[penci_text_block block_title_align = ”стил-наслов-лево” css_animation = “никој”]
Por que eu? Esta é a pergunta quase que inevitável
Бидејќи јас? Ова е скоро неизбежно прашање

„Што направив за да го заслужам ова? 

Тоа беше единственото нешто што успеав да се запрашам неколку пати. Многу луѓе гледаат на ХИВ како казна. И тоа ви кажува дека оние што имаат ХИВ се казнети. Тоа е премолчена предрасуда:

Нешто што направивте, нели? Бидејќи оваа болест ...

Имав повикано видео на YouTube „Луѓе што изгубивме од СИДА“ предизвика многумина да го коментираат „начинот на живот на овие луѓе“.

Необјаснетата пресуда

Ова е она што се чита во размислувањето на авторот на овој текст

Му се јавив на мојот лекар и му реков дека имам проблеми со пиењето апчиња. Тој ме увери дека сè ќе биде нормално и дека моите броеви (вирална активност и ЦД4) не беа најдобри поради годините што не знаев за мојата серологија и без примање лекови,

Така, моето тело трчаше на големо и комплексно задача за закрепнување да го направам моето вирусно оптоварување, што беше XNUMX милиони копии од вирусна РНК на милилитар крв!

И имав гроф CD4 од 51 година!

Беше императив да останам на лекување, со целосно придржување!

Сепак, се борев со камења во жолчката, акутен апендицитис, тонзилитис, ХПВ (хуман папилома вирус), хијатус хернија, гастритис, депресија и кандидијаза во устата.

Ралтегравир и Трувада

Digitally generated roman numeral clockПред да ја испијам мојата прва антиретровирусна таблета, мислев дека ова само го одложува неизбежното.

По неколкучасовни борби, успеав да ги добијам своите лекови. Ми препишаа Исентрес, ралтегравир двапати на ден и Трувада (тенофовир / ФТЦ) еднаш дневно. Во првиот час, откако ги зедов, се чувствував апсолутно нормално, а потоа работите се сменија.

 

Неизбежното!

И почувствував огромна болка во стомакот, на овој 1-ви ден од мојата АРТ, придружена со гадење, вртоглавица, главоболки, халуцинации и губење на краткотрајната меморија.

Се сеќавам дека се разбудив на подот од бањата во обид да го измијам лицето со вода, за која, за жал, заклучив.

Многу неуспеси подоцна, сфатив дека не можам да се справам сам. Мојот 1-ви. Денот ТАРВ го покажа ова, па затоа се јавив во семејството и ги замолив пријателите да ме охрабрат, и јас ќе можам да го сторам тоа. До средината на викендот, мојот лекар може да ми препише нешто за да помогнам во несаканите ефекти.

Truvada (4)Доцна дијагностицирање Секогаш компликации И ХАРТ може да биде невозможно за некое време!

За жал, поради бројот на болести, состојби што ги доживував, па дури и операции на кои ми се вршеше, моето тело никогаш немаше вистинска шанса да се опорави или да добие доволно сила да се справи со што било.

 

Наскоро ја изгубив работата, морав да го напуштам училиштето и секогаш бев во болница.

Шест месеци подоцна, и сè уште се борам со несаканите ефекти на моите лекови, но секогаш читајќи извадоци од други препораки на Телото.

Дефинитивно научете да цртате свои ликови или омилени ликови, дури и ако никогаш порано не сте цртале. 42 Лекции што ќе ви покажат дека цртањето НЕ е „подарок“, туку вештина што можеме да ви помогнеме да се развие.

Овие текстови ме спречуваа да се придржувам на третманот и тие ми рекоа дека, еден ден, порано или подоцна, нема да биде толку тешко повеќе.

[/ penci_text_block] [penci_text_block block_title_align = ”стил-наслов-лево”]

Но, имајте на ум:

Започна, мора да играте напред и никогаш да не застанете!

Се сеќавам на себеси,-Јас дека не морав да земам лекови, ако не сакав, иако знаев, длабоко во себе, Требаше да го направам тоа.

Бидејќи не сум привилегиран да го имам моето семејство околу мене да ме издржуваат, ми беше многу срам да кажам на кој било од моите пријатели, јас бев соочен со биткото чудовиште целосно сам!

O 1º dia da TARV
Мојата 1-та пилула беше АЗТ! И второто, во истиот ден, IDD! Јас би рекол дека буквите во ДДИ би значеле Прав од пеколот

Она што ми се чинеше како часови да ги држам обвивките со лекови во моите раце, минуваа додека полека дебатирав со која страна од паричката ќе се изгуби!

Мојот живот полека паѓаше под мене и немав ништо со тоа

[/ penci_text_block] [penci_text_block title = ”Првиот ден на АРТ” block_title_align = ”style-title-left”]

Мојот прв антиретровирусен! Дали би бил еден од среќниците без несакани ефекти?

Мојата желба беше да бидам еден од среќниците кои немаат ниту еден несакан ефект!

Но, научив дека да, вистина е, она што не убива, не зајакнува!

За оние кои имаат проблеми со лековите, велам:

Треба да мислите на тоа ова е интимна борба!

Не се откажувај. Не попуштај.

Може да продолжам да гледам напред со надеж во моите очи и знам дека сè ќе биде подобро!

Од он Пул
De TheBody.com

10 ноември 2014 година

Кој беше вашиот прв  антиретровирусна пилула? Без разлика дали тоа беше АЗТ или Атрипла, ние сакаме да ја раскажете вашата приказна!

Напишете ја вашата приказна, со повеќе од 350 до 2500 зборови, испратете ја на [заштитена по е-пошта] и ќе објавиме ако ни дозволите тоа да го направиме во писмена форма.

Да, можно е, живејте со ХИВ!

[/ penci_text_block]


Добивајте ажурирања директно на вашиот уред бесплатно

Имаш нешто да кажеш? Кажи го!!! Овој блог, и светот, е многу подобар со пријателите!

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат вашите повратни информации.

Овој веб-сајт користи cookies за да се подобри вашето искуство. Ќе се претпостави сте во ред со ова, но ќе може да тргнете ако сакате. прифати Прочитај повеќе

Приватност и Колачињата